3 najciekawsze hobby miliarderów

imagesWrzuć do naczynia zainteresowania i wizje, a następnie delikatnie wstrząśnij. Dodaj dużo wytrwałości i chęci. Wszystko dobrze wymieszaj, a na koniec posyp szczyptą szczęścia. Oto krótki przepis na pasję, która stanowi „odskocznię” od trudów otaczającej nas rzeczywistości. Jak widać, nie tylko luksusowe samochody, własne samoloty, ekskluzywne apartamentowce, jachty i wiele, wiele innych dóbr wyższego rzędu potrafią uszczęśliwiać najbogatszych. Przyglądając się poniższym zainteresowaniom, można utwierdzić się w tym, że pieniądze to nie wszystko. Jak urozmaicają sobie życie miliarderzy? A może jest szansa połączyć hobby z biznesem?

Add a comment

Czytaj więcej: 3 najciekawsze hobby miliarderów

Social investing, czyli facebook dla inwestorów

imagesŻyjąc w świecie 2.0, mając w zasięgu ręki niezliczone pokłady informacji i wiedzy, nietrudno wyobrazić sobie wspieranie własnych inwestycji za pomocą platform społecznościowych. Skoro takie serwisy przyciągają ludzi o podobnych podglądach czy zainteresowaniach, czemu nie miałyby integrować również inwestorów? Społecznościowe platformy inwestycyjne (social investment platforms) idą nawet o krok dalej – oferują nie tylko dyskusje, ale i naukę oraz gry.

Add a comment

Czytaj więcej: Social investing, czyli facebook dla inwestorów

(De)regulowane zawody

imagesPlanując karierę w polskim świecie finansowym, każdy na pewno zwrócił uwagę na sztandarowe licencje naszego rynku kapitałowego. Tytuły maklera papierów wartościowych i doradcy inwestycyjnego otwierają przed ich posiadaczem niektóre z dotychczas niedostępnych drzwi. Niestety nie ma nic za darmo, każda z tych licencji wymaga poświęcenia sporej ilości wolnego czasu, a także pewnej gotówki. Egzamin na maklera organizowany jest przez KNF obowiązkowo raz na wiosnę, a zwyczajowo, przy odpowiedniej liczbie chętnych, dwa razy w roku (także jesienią). Kandydaci na doradców muszą stresować się trzy razy częściej. Pierwszy z trzyetapowego egzaminu, jaki ich czeka, przeprowadzany jest z reguły w tym samym czasie co egzamin maklerski. Drugi etap na doradcę odbywa się nie później niż 8 tygodni od dnia przeprowadzenia pierwszego. Natomiast trzeci etap egzaminu odbywa się nie później niż 3 miesiące od dnia przeprowadzenia etapu drugiego. Teoretycznie więc można wyrobić sobie tę licencję w około pół roku. Praktycznie jednak to prawie nierealne. Ogrom materiału, któremu muszą sprostać kandydaci na doradców, kilkakrotnie przewyższa i tak duży już zakres materiału na egzamin maklerski. Ceny w porównaniu z zagranicznymi licencjami nie są zbyt wygórowane. Koszt przystąpienia do pojedynczego testu to 500 PLN. Dojdzie do tego zaświadczenie o niekaralności (jeśli zdamy) i parę opłat skarbowych. Łączny koszt uzyskania licencji w przypadku maklera wyniesie nas więc minimum około 600 zł, a doradcy 1600 zł (pod warunkiem, że zdajemy za pierwszym razem). W porównaniu z CFA, w przypadku którego pojedynczy etap to koszt ponad 2000 zł, nie wydają się to być duże pieniądze.

Add a comment

Czytaj więcej: (De)regulowane zawody

Fakty i mity o pracy w korporacji

imagesEtymologia słowa „korporacja” odsyła nas do łacińskiego słowa corporatio, oznaczającego „zrzeszenie”, „związek” oraz „asocjację”. Słowa te budzą raczej pozytywne skojarzenia, nawiązują do tworzenia więzi społecznej, idei współdziałania oraz umiejętności pracy na rzecz osiągania wspólnych celów. Czemu więc słowo „korporacja” szerzy postrach wśród wielu młodych ludzi? Skąd się biorą obawy jednych - „ja tam nie pasuję”, a skąd przeświadczenie drugich, że tylko tam można osiągnąć zawodowy sukces? Postanowiłam przyjrzeć się bliżej faktom i mitom o pracy w korporacji i zapytać o zdanie moich znajomych, którzy pracują w korporacjach, ale również studentów, którzy nigdy nie mieli z nimi nic wspólnego. Jakie opinie krążą o „korpo” wśród moich rozmówców?

„Work-work balance”?

Angielskie wyrażenie „work-life balance” na dobre zadomowiło się w słowniku reprezentantów generacji Y – pokolenia, które pracodawcy cenią za chęć rozwoju zawodowego, imponujące wykształcenie, otwartość i innowacyjność. W odróżnieniu od generacji X, która żyła przede wszystkim pracą, następna generacja pracuje po to, aby zapewnić sobie odpowiednią jakość życia. Młodzi ludzie obawiają się, że praca w korporacji może znacznie ograniczyć ich czas wolny, a zgodnie z podejściem generacji Y praca nie powinna ograniczać sfery prywatnej.

Add a comment

Czytaj więcej: Fakty i mity o pracy w korporacji

Optymalizacja podatku giełdowego

imagesPowoli zbliża się koniec roku podatkowego. Jest to ostatni dobry moment, aby zastanowić się w jaki sposób możemy zoptymalizować nasze podatki. Sprawa niby prosta i oczywista, ale na wszelki wypadek pozwolę sobie przypomnieć kilka prostych zasad.

Z Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz interpretacji podatkowych wynika, że strata na instrumentach pochodnych stanowi koszt uzyskania przychodu, natomiast zysk stanowi przychód podatkowy. Podatek w wysokości 19% płaci się od dochodu, a zatem bezwzględnej nadwyżki przychodu nad kosztami uzyskania tego przychodu.

Jeśli z naszych wyliczeń wynika, że z operacji, które zamknęliśmy w trakcie roku podatkowego uzyskaliśmy dochód (i że najprawdopodobniej zapłacimy podatek) a jednocześnie na rachunku mamy otwartą pozycję, która przynosi nam stratę, to najkorzystniej jest zamknąć tę pozycję i ponownie ją otworzyć. Dzięki temu zmniejszymy nasz dochód, a co za tym idzie - również kwotę podatku do zapłaty.

Add a comment

Czytaj więcej: Optymalizacja podatku giełdowego