Bill Gates – od lat na szczycie

Bill Gates to człowiek – instytucja. Przez wiele lat był najbogatszym obywatelem Ziemi, w 2011 roku plasuje się na drugim miejscu. System operacyjny Microsoft Windows, stworzony przez jego firmę Microsoft, jest najczęściej używanym systemem operacyjnym na świecie. Warren Buffet, jego przyjaciel, a zarazem jeden z najbogatszych ludzi na planecie, otwarcie mówi o swoim podziwie dla młodszego kolegi.

Młody haker
Bill Gates urodził się 28 października 1955 roku w Seattle, w zamożnej rodzinie. Ma młodszą i starszą siostrę. Jego ojciec, William H. Gates (Senior), był prawnikiem, zaś matka, Mary Maxwell Gates, zasiadała w radach nadzorczych wielu organizacji. Bill miał bardzo dobre relacje z matką, która po krótkiej karierze nauczycielki zdecydowała się poświęcić wychowywaniu dzieciom i pracy w różnych organizacjach. Rodzina chętnie urządzała zawody atletyczne i grała w gry planszowe (Ryzyko, Monopol), podczas których Bill pierwszy raz ujawnił ducha konkurencji.


Rodzice od początku planowali prawniczą karierę dla syna, dlatego w wieku 13 lat zaczął on uczęszczać do ekskluzywnej Lakeside School, która miała przygotować go do prawniczej kariery. To właśnie w szkole odkrył swoje zainteresowanie komputerami. Zaczął programować w języku BASIC, a jego zdolności zostały szybko dostrzeżone przez nauczycieli. To dlatego Bill Gates dostał oficjalne zwolnienie z lekcji matematyki, aby pozyskany przez to czas mógł przeznaczyć na programowanie. Później razem z kolegami ćwiczył na sprzęcie firmy CCC i zaprojektował dla szkoły system plasujący uczniów w klasach.

Uczniowie Lakeside School bawili się w hakerów, co na początku przyniosło im problemy, ale potem zaowocowało korzystną umową ze spółką, która umożliwiła im korzystanie z komputera bez ograniczeń w zamian za wykrywanie błędów systemu. Chłopcy byli tak zafascynowani komputerami, że pracowali nad nimi w dzień i noc. W wieku 15 lat Bill Gates napisał swój pierwszy komercyjny program, Traf-O-Data (zajmował się pomiarem ruchu ulicznego), razem z dwa lata starszym szkolnym kolegą, Paulem Allenem. Chłopcy zarobili na przedsięwzięciu 20000 dolarów i planowali rozwinąć działalność, ale rodzice Billa przekonali go do ukończenia szkoły.

Studia i początki Microsoftu
W 1973 roku Bill Gates ukończył szkołę Lakeside, zdobywając 1590 punktów (na 1600) w końcowym teście SAT (Scholastic Assessment Test – standaryzowany test kończący szkołę średnią w Stanach Zjednoczonych, można go porównać do polskiej matury – jego wyniki mają wpływ na przyjęcie na studia). Po pomyślnym zdaniu egzaminu, jesienią tego samego roku rozpoczął studia na Harvardzie. Na pierwszym roku zasłynął rozwiązaniem jednego z „nierozwiązywalnych problemów” zaprezentowanych przez profesora na wykładzie z kombinatoryki – napisał algorytm sortujący naleśniki (pancake sorting).

Początkiem profesjonalnej kariery Gatesa było napisanie programu dla zestawu komputerowego Altair 8800 produkowanego przez firmę MITS. Kolega, z którym Gates pracował nad stworzeniem interpretera, Paul Allen, został zatrudniony przez tą firmę, a sam Bill wziął urlop dziekański, aby przez rok w niej pracować. Jak się okazało, był to przełom w jego życiu. Razem z kolegą 26 listopada 1976 roku zarejestrował nazwę „Microsoft”. Po upłynięciu roku Bill Gates nie powrócił na Harvard. W 1976 roku Microsoft stał się niezależny od MITS, a jego założyciele kontynuowali prace nad oprogramowaniem komputerowym. Trzy lata później spółka przeniosła swoją siedzibę z Albuquerque do Bellevue.

Zlecenie firmy IBM zaowocowało w 1980 roku stworzeniem sławnego systemu MS-DOS. IBM chciał odkupić od twórców kod źródłowy, ale Gates odmówił, proponując IBM licencjonowany dostęp. W ten sposób wprowadzał w życie swój zamiar sprzedawania oryginalnych, licencjonowanych kopii oprogramowania i oddzielenia hardware od software. Pięć lat później na rynek został wprowadzony system Microsoft Windows. Do pracy nad nowym systemem skłoniło pojawienie się w 1984 roku na rynku spółki VisiCorp, która zaproponowała użytkownikom komputerów system obsługiwany myszką i umożliwiający pracę za pomocą przyjaznego interfejsu. MS-DOS, w którym praca odbywała się za pomocą klawiatury na czarnym tle, nie mógł konkurować z innowacją VisiCorp, dlatego konieczne stało się stworzenie nowego systemu. Przy tworzeniu Microsoft Windows Gates miał dostęp do kodów Macintosh, stworzonych na potrzeby komputerów produkowanych przez Apple. Programista doradził nawet konkurencyjnej firmie, aby wprowadzili licencję na ich oprogramowanie, ale ta zignorowała jego rady, koncentrując się na jak największej sprzedaży komputerów. Później Apple wytoczył proces Gatesowi, zarzucając mu kradzież tajemnic handlowych.

Debiut giełdowy drogą na szczyt listy najbogatszych
Microsoft zadebiutował na giełdzie w 1986 roku i uczynił z Billa, który był w posiadaniu 45% akcji, natychmiastowego milionera. Rok później założyciela firmy można już było zaliczyć do grona miliarderów. Wykres poniżej prezentuje ceny akcji Microsoftu od debiutu do dnia dzisiejszego.Co było kluczem do sukcesu Gatesa? Otóż w odpowiednim czasie zdał sobie sprawę, że w biznesie oprogramowania komputerowego można najwięcej zarobić, sprzedając hurtowe ilości przy niskich marżach. Jego wizją był komputer z oprogramowaniem Microsoftu w każdym domu i dzisiaj można stwierdzić, że jego marzenie się spełniło. Zrozumiał również, że oddzielenie produkcji sprzętu komputerowego (hardware) i oprogramowania (software) pozwoli na zyskowną specjalizację. Jego plany rozwojowe okazały się lepsze od rywali i mimo iż Microsoft ma wielu przeciwników, wciąż większość użytkowników komputerów osobistych korzysta z Microsoft Windows.

W roku 2006 roku Gates wycofał się z pełnoetatowej pracy w Microsofcie, aby poświęcić swój czas filantropii. Jego założona w roku 2000 Bill&Melinda Gates Foundation swoimi głównymi celami uczyniła walkę z biedą na świecie i rozprzestrzenianie opieki medycznej oraz inwestycję w edukację i rozwój technologii informacyjnych w Stanach Zjednoczonych. W 2010 roku para ogłosiła, że planuje przeznaczyć 90 procent majątku na cele charytatywne. Małżeństwo uważa, że pomoc ludzkości jest bardziej szczytnym celem niż pozostawienie majątku dzieciom.

Gates ożenił się z Melindą Frencz w 1994 roku. Para ma troje dzieci, mieszka nad jeziorem Washington. Gates lubi grać w brydża, golfa i tenis.

Ciekawostki

 • Budowa luksusowego i wyposażonego w nowinki technologiczne domu Billa Gatesa trwała siedem lat. Jego duża część jest ukryta pod ziemią, tak że rezydencja wydaje się z zewnątrz mniejsza niż jest w rzeczywistości.
 • Bill i Melinda (wówczas pracownica w firmie przyszłego męża) poznali się na konferencji prasowej Microsoftu w 1987 roku. Pobrali się na hawajskiej wyspie Lanai.
 • Sławne wypowiedzi Billa Gatesa:
  • Sukces jest podstępnym nauczycielem, ponieważ sprawia, że mądrzy ludzie zaczynają wierzyć, że nie mogą przegrać.
  • W kontekście alokacji zasobów czasowych, religia nie jest bardzo skuteczna. Jest wiele więcej rzeczy, jakie mógłbym robić w niedzielne poranki.
  • Kiedy byłem młody, miałem naprawdę dużo marzeń i jestem przekonany, że wiele z nich było zainspirowanych moimi lekturami. (Bill Gates jest miłośnikiem literatury).
  • Nieważne, czy to Google, Apple, czy darmowe oprogramowanie – mamy fantastycznych konkurentów i to trzyma nas w gotowości.
  • Nasi najbardziej nieszczęśliwi użytkownicy są dla nas najlepszym źródłem nauki.

 

Autor: Anna Grodecka