Rodzaje wykresów

Poniżej przedstawiam podstawowe informacje, które pozwolą początkującym traderom zapoznać się z tajnikami analizowania/rysowania kresek na najbardziej popularnych wykresach: świecowych, słupkowych oraz liniowych.

1. Budowa wykresów świecowych

Na początek wyjaśnię w jaki sposób należy "czytać" pojedynczą świecę. Poniżej dwa obrazki: świecy wzrostowej (zielona) oraz spadkowej (czerwona). Świeca spadkowa powstaje w momencie kiedy zamknięcie w danym interwale ma miejsce poniżej poziomu otwarcia. Świeca wzrostowa powstaje w momencie kiedy zamknięcie w danym interwale ma miejsce powyżej poziomu otwarcia.
Świece składają się z dolnego i górnego cienia ("cienkie" kreski na wykresie, wypustki, które wyznaczają ekstrema cenowe w danym interwale) oraz korpusu (prostokąty pełne: czerwone lub zielone).

 

 

Oczywiście zdarza się, że na danej świecy nie zauważymy cienia dolnego bądź górnego albo nawet obydwu (tematyka ta zostanie szerzej opisana w dziale Analiza techniczna - formacje świecowe).

Poniżej przykładowy wykres świecowy - dla spółki SPY:

 

2. Budowa wykresów słupkowych

Równie popularną metodą rysowania wykresów jest korzystanie z wykresów słupkowych, które swoją budową nieco różnią się od świec. Zasada czytania pojedynczej świecy jest następująca:

  • pojedynczy słupek odnosi się do obranego interwału czasowego: np. 5 minutowy, godzinny, dzienny, miesięczny itd.
  • "wypustka" z lewej strony oznacza poziom otwarcia danej świecy
  • "wypustka" z prawej strony oznacza poziom zamknięcia danej świecy
  • górne ograniczenie wyznacza maksimum, a dolne minimum na jakim kurs znalazł się w badanym przedziale czasowym

Poniżej przykładowy wykres świecowy dla spółki SPY:

 

3. Budowa wykresów liniowych

Najbardziej popularny rodzaj wykresów, z których korzysta największa grupa inwestorów. Jest to w zasadzie najprostszy rodzaj wykresów, a zarazem najczęściej wykorzystywany. Istota jego tworzenia polega na połączeniu ze sobą linią prostą cen poszczególnych okresów. Zazwyczaj stosowana jest tutaj cena zamknięcia - przez większość inwestorów traktowana jako ważniejsza od ceny otwarcia. Oczywiście każdy z inwestorów może w dowolny sposób wykres modyfikować, w zależności od tego jaki rodzaj ceny jest dla niego ważny.

Prostota wykresów liniowych ma jeden minus - nie oddaje w idealny sposób przebiegu sesji gdyż w wielu przypadkach pomija mogące mieć duże znaczenie ekstrema w badanych przedziałach cenowych.

Poniżej przykładowy wykres liniowy dla spółki SPY -> proponuje przejrzeć wszystkie zamieszczone tutaj wykresy gdy dotyczą one tej samej spółki w tym samym okresie. Wyraźnie zauważyć można różnicę w prezentowanym wyniku dla wykresu: świecowego, słupkowego oraz liniowego: