Jak korzystniej wymienić walutę?

Daytraderzy grający na zagranicznych rynkach, szczególnie na giełdach amerykańskich, najczęścięj zastanawiają się gdzie najkorzystniej wymienić zarobione: dolary, euro, funty czy franki.

Wydawałoby się, że najprostszym rozwiązaniem jest udanie się do kantoru i wymiana waluty bądź automatyczna zamiana na własnym koncie. Jednak przy większej kwocie rozwiązanie to nie jest w żadnym wypadku opłacalne. Najlepiej przedstawić to na prostym rachunku (kursy przykładowe z banków/kantorów/autodealingu/walutomat/cinkciarz):

 

1. Posiadana kwota do wymiany 1000$.

2. Kurs dolara średni 2,81.

3. Kurs wymiany

  • w kantorze: 2,75zł za każdego 1$ -> po wymianie 2750 zł
  • w banku: 2,72 za każdego 1$ -> po wymianie 2720 zł
  • w autodealingu (np. aliorbank): 2,7850 za każdego 1$ -> po wymianie 2785 zł
  • w internetowych kantorach: 2,7926 za każdego 1$ -> po wymianie 2792

Jak widać rozstrzał kursu wymiany przy 1000$ potrafi wynosić aż 42 zł. Pomijam tutaj wszelkie kwestie związane z ewentualnymi kosztami przelewów/prowizji. Bowiem większość osób szuka rozwiązań, które pomijają opłaty za przelewy.

Patrząc na powyższy przykład najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z:

AUTODEALING'u

W skrócie: autodealing służy w celu obniżenia marży banku do kupna/sprzedaży waluty. Najczęściej kurs ma odchylenie 1.5,-2,5 grosza od ceny średniej danej pary walut. Pozwala to zwykle zaoszczędzić od 3 do 8 groszy w porównaniu z wymianą w kantorze.

Ofertę autodealingu posiada m.in. Alior Bank czy PEAKO S.A.

WALUTOMAT

Coraz bardziej popularna w ostatnim czasie forma wymiany waluty za pośrednictwem internetu. Szczególnie polecam osobom, które posiadają konta walutowe w bankach: PKO BP, PEKAO SA, BZ WBK, BRE Bank. Bowiem tam wymiana jest darmowa (nie ponosicie dodatkowych kosztów przelewów).

A jak widać na powyższym przykładzie oszczędność jest znacząca. Juz na 1000 $ można zaoszczędzić kilkadziesiąt złotych, co przy wyższych kwotach stawia ten sposób wymiany na pierwszym miejscu.

Sprawdź walutomat już dziś: