[Trading] - Trzy zasady w tradingu które są dla mnie najważniejsze

3zasady

 

W jaki sposób utrzymać w długim terminie stabilność w osiąganych wynikach tradingowych? Odpowiedź jest prosta: trzymać się określonych zasad. Zasad, które wypracowałem na przestrzeni lat w tradingu. Chcesz dowiedzieć się, które są dla mnie najważniejsze? Zapraszam do artykułu.

 

ZASADA #1 - Realizuje zyski bazując na tym co dzieje się na rynku.

Nie liczę w tradingu na ten jeden złoty strzał. Traktuje trading jak biznes, a co za tym idzie "trading jest dla mnie maratonem, nie sprintem". Dlatego tez stabilność zysków stawiam na pierwszym miejscu. Daje mi to spokój psychiczny oraz komfort finansowy.

 

Kiedy rozpoczynałem w 2004 przygodę na rynkach kapitałowych, dość długi czas straciłem na nierealizowaniu zysków. Miałem jakieś swoje założenia, jednak zawsze pojawiał się problem z zamykaniem zyskownych pozycji. Planowałem 10% zysku, gdy już je posiadałem zmieniałem na 20%, później 25% itd. Kiedy kurs zawracał, 20% było mi za mało, następnie 10% zupełnie nie opłacało się zamykać gdyż w pamięci miałem uprzedni 25% niezrealizowany zysk. Ostatecznie zamykałem bardzo często pozycje ze znikomym zyskiem, ale zazwyczaj na stop lossie. Trwało to niestety aż 3 lata.


W daytradingu wiem, że moje zyski to suma wielu transakcji zyskownych oraz stratnych. Liczy się ostateczny wynik. Jeżeli spojrzysz na prezentowane przeze mnie "Raporty tradingowe ", zauważysz jak dużą liczbę transakcji przeprowadzam w skali miesiąca. Biorąc to pod uwagę, przy odpowiednim zachowaniu współmierności zysków do strat, skuteczność na poziomie 50-55% w pełni pozwala na osiąganie przyzwoitych, ale i stabilnych zysków od 2007 roku.

Aby tego dokonać trzymam się zasady - skutecznej realizacji zysków. Pamiętaj, że zysk zrealizowany to zysk zaksięgowany. Nawet bardzo zyskowna pozycja, która nadal jest pozycją otwartą - może szybko zmienić się w stratę. To TY decydujesz kiedy zrealizujesz zysk. Pytanie co jeżeli nie uwzględnia tego Twój trading plan?

 

Poniżej przedstawiam jeden z przykładów.

Bazuje on na tradingu pod wybicia. Na zasięgi i realizacji zysków patrzę bardzo statystycznie. Poziom realizacji zysku określam w centach ruchu, który ma miejsce na spółce. W przypadku wybić jest to zwykle przedział 30-50 centów lub szybszej realizacji gdy następuje nagłe odwrócenie. Nie marzę, nie wymyślam 

Spółka BX - dwie sesje pod rząd, na których za każdym razem grałem na spadki. Spójrz na wykres numer 1. Nastąpiło wybicie dołem poniżej 41.60$ - pozycja została otwarta po 41.56$ i 41.46$. Realizacja zysku nastąpiła na poziomie 41.28$. 20-30 centów ruchu zrealizowane. Spełniłem założenia swojej strategii. Kurs spadł w tym momencie do 41.20$. Po czym odbił do 41.38$. Kurs po blisko 45 minutach ponownie rozpoczął falę spadkową. Kolejny raz otwarłem wtedy pozycję krótką. Zauważ: nie traciłem tych 45 minut na obserwacji co może się wydarzyć. Zrealizowałem swój zysk, czekałem na ponowną okazję.

Po 45 minutach - pojawiła się, ponowne wybicie dołem i otwarcie krótkiej z 41.18$. Po wybicie poniżej 41.00$ liczyłem na możliwość jeszcze większej zniżki. Jednak cały czas byłem przygotowany pod potencjalne odwrócenie. Kiedy 41$ zostało wybite dołem, ale doszło do odwrócenia natychmiast zamknąłem pozycję powyżej 41$ realizując tym razem 15 centowy zysk.  Kurs odbił pod 41.08$ - ponownie spadł w rejony 40.94$ po czym nastąpiło mocne odwrócenie aż do 41.39$.

 

bx

 

ZYSK ZREALIZOWANY TO ZYSK ZAKSIĘGOWANY.

 

 

ZASADA #1 - Gram to co daje rynek, nie to co chciałbym aby się wydarzyło

Wracając do powyższego przykładu. Czemu nie trzymałem dłużej pozycji? A co gdyby kurs spadł dalej? Zarobiłbym więcej przecież. Oczywiście - to racja Jednak fakt, że rozumiem swoją strategię tradingową powoduje, iż realizuje zakładane przeze mnie scenariusze. Staram się nie żałować, nie gdybać. Trejdując to co daje rynek, to co widzę i wynika z moich strategii - sprawia, że wiem co gram, znam swój plan.

Spójrzmy na wykres tej samej spółki - dzień później. Ponowny test poziomu 41.00$ i tym razem ponownie grana krótka pozycja. Otwarcie po 41.00$, realizacja zysku nastąpiła pomiędzy 40.66-70$. W przeciągu kolejnych 45 minut kurs spadł do 40.53$. Czyli mogłem zarobić więcej. Kurs mógł przebić 40.50$ i kontynuować spadek. Wszystko to jednak tylko gdybanie.

 

bx2

 

Realizując zysk, wiedziałem już, że jeżeli ponownie pojawi się wolumen, a kurs zacznie test 40.50$ będzie to dla mnie kolejny potencjalny moment wejścia w shorta. Porównaj również falę pod którą zagrałem z tym co wydarzyło się później. Spadek z 41.00$ do 40.65$ nastąpił dynamiczniej, na mocnym wolumenie, w zasadzie bez korekt. Kiedy pojawiła się pierwsza ja realizowałem zysk. Następnie kurs z 40.70$ spadł do 40.53$ ale w jaki sposób. Ruch był już chaotyczny. Ja tego nie gram, więc nie miałem wtedy pozycji. 

 

ZASADA #3 - Działam zgodnie ze swoim trading planem. A czy Ty masz swój?

Jak mogłeś zauważyć na bazie tych dwóch przykładów. Gram konkretnie interesując mnie układ. Zanim otworze pozycję wiem gdzie planuje zamknąć ją ze stratą. Wiem również jaki statystycznie przy danej strategii jest zakładany przeze mnie take profit. Ale zawsze decyzje o zamknięciu pozycji z zyskiem wspieram analizą tape readingu - czyli kwotowań. To pozwala mi w niektórych przypadkach sprawić by zysk był większy niż zakładany w trading planie, a w innych sprawia, że zamykam pozycję szybciej gdyż pojawiły się ku temu przesłanki.

W tradingu masz wpływ na kilka czynników:

1. Cenę po której otworzysz pozycję.

2. Cenę po której zamkniesz pozycję z zyskiem.

3. Cenę po której zamkniesz pozycję ze stratą.

 

Nie masz wpływu na najważniejsze: Na to gdzie podąży kurs.

 

 

planabDzięki posiadanemu trading planowi - masz jednak wpływ na to w jaki sposób rozegrasz ruch który nastąpi po otwarciu pozycji. Nie będziesz niczym zaskoczony. W zależności od tego jak podąży kurs - skorzystasz z założeń Twojej strategii.

Oczywiście upraszczam dość mocno - gdyż zakładam, że Twój trading plan bazuje już na opracowanej przez Ciebie strategii tradingowej. Jeżeli jej nie ma - to nadal będziesz zaskoczony, bo tak naprawdę nie będziesz wiedział co grasz i dlaczego :)

 

 

Oczywiście to nie wszystkie moje zasady tradingowe. Jest ich więcej. Na te pragnę zwrócić Tobie szczególną uwagę. Po blisko 8 latach, gdzie daytrading jest ze mną na co dzień - jasno określiłem te zasady, które mają dla mnie największe znaczenie.

 

A jakie zasady tradingowe są najważniejsze dla Ciebie? Będę wdzięczny jeżeli podzielisz się tym ze mną w komentarzu poniżej :)