[Trading] - Jak wybrać fotel do komputera

fotel

 

Trading wymaga wielu godzin spędzonych przed komputerem. Jest to mało ruchliwa praca. Siedzimy przed stanowiskiem, czekamy na sygnały i trejdujemy. Czasami może trwa to kilka do nawet kilkunastu godzin jeżeli trading mocno Cię zaabsorbuje. Czy zdajesz sobie sprawę jak mocno wpływa to na Twoje zdrowie?

Jeżeli tak poświęcasz pracy przed komputerem dużo czasu, postaraj się abyś miał odpowiedni fotel. Sam wkrótce planuje wymianę swojego fotela, stąd postanowiłem opisać jakie mam spojrzenie na sprawy dotyczące wyboru fotela do tradingu.

 

Ból pleców oraz lędźwi?

Kiedy zaczynałem w tradingu miałem nieco ponad 20 lat, a więc i bardzo luźne podejście do zdrowia. Jestem młody, co mi się może stać. Nie myślałem przyszłościowo. Jednak po 8 latach, gdzie praktycznie każdy dzień w biurze spędzam siedząc przed monitorami odczułem tego skutki. Pomijam wzrok, który mi się pogorszył.

Dotyczyło to również bólu w plecach, szczególnie w odcinku lędźwiowym. Dopiero po pewnym więc czasie zdałem sobie sprawę, żeby zadbać o swoje zdrowie. Pracy wiedziałem, że nie zmienię - trading zbyt mnie pochłonął, a zarazem nie było powodu by z niego rezygnować na rzecz jakiejkolwiek innej pracy.

Pomyślałem więc o tym co mogę zmienić ja:

  • zadbać o zdrowie przed/po pracy
  • zbudować stanowisko pracy, na którym zdrowiej i wygodniej by mi się pracowało
  • dodać w trakcie pracy przerwy oraz techniki, które ulżyłyby w bólu pleców

 

W dniu dzisiejszym przybliżę jeden z tych punktów: budowa stanowiska pracy, na którym zdrowiej by mi się pracowało. Zdrowiej o tyle ile to możliwe :)

 

Jak dobrać odpowiedni fotel do komputera

Na wstępie zaznaczę, że najważniejsze jest abyś przed zakupem przetestował na żywo dany fotel. Wiele sklepów umożliwia nawet dłuższe spędzenie czasu siedząc i pracując na danym fotelu w salonie firmy :) Bądźmy szczerzy - jeżeli wydajesz 500-3000 zł na fotel to jest to spora kwota. Najgorsza opcja to kupić coś polecane przez innych, co niekoniecznie musi spełnić  Twoje oczekiwania. Pamiętaj, że fotel musi być dostosowany pod Ciebie.


Dlatego też ostatni fotel jaki kupowałem, wybrałem w sklepie po długich testach. Posiedziałem na każdym, który był w kręgu moich zainteresować. 

 

Pamiętaj o ergonomii stanowiska

Pamiętaj o zachowaniu odpowiednich proporcji, odległości od klawiatury, monitora. Ważna jest nie tylko odległość, ale i kąt po jakim patrzysz na monitor/monitory. Lekarze medycyny udowadniają, że złe dostosowane stanowiska pracy może mieć ogromny wpływ na efektywność pracy. Dodatkowo może mieć negatywny wpływ na zdrowie - pojawiające się bóle pleców, bóle głowy. Sam wiem, jak ciężko mi się skupić na tradingu gdy boli mnie głowa. Dotyczy to w sumie wszystkich z Was, którzy mają pracę siedzącą przy komputerze.

 

ergonomia

 Źródło oraz świetny opis ergonomii stanowiska: http://www.helikon.com.pl/pages/ergonomia

 

Odsyłam do powyższego linku, gdzie autor bardzo fajnie opisał to co jest ważne przy wyborze odpowiedniego fotela od strony teoretycznej i zdrowotnej.

 

Czym ja kieruje się przy wyborze fotela?

Na początek to czym kierowałem się przy wyborze poprzedniego, a co z pewnością dodam do nowego fotela, którego zakup planuje.

Przede wszystkim odpowiedni fotel dla mnie musiał mieć:

- wypychaną część lędźwiową

- sterowaną wysokość fotela

- ustawienie kąta odchylenia

 

Co w fotelu jest mi zupełnie niepotrzebne:

- przesuwane podłokietniki (najnormalniej w świecie z nich praktycznie nie korzystam)

 

Na co zwrócę z pewnością uwagę przy kupnie kolejnego

- na materiał obicia

Dotychczas miałem skórzany czy skórzanopodobny sam nie wiem. W każdym bądź razie bez przewiewu. W upalne dni ma to znaczenie :)

Dlatego przy kolejnym chcę żeby była siatka


- oparcie na głowę

Aby było ruchome, z możliwością dostosowania pod siebie.

 

Biorąc pod uwagę powyższe zastanawiam się nad jednym modelem Ergohuman Plus. Dokładnie taki model jak poniżej:

 

fotelergohuman

 

Szczegółowy opis można znaleźć tutaj: Ergohuman Plus - fotel, nad którym się zastanawiam. Ma wszystko co potrzeba. Szkoda że nie ma funkcji pilnowania stop lossa z ręki jak na moment odchodzę od kompa ;)

 

A na jakim Ty siedzisz fotelu? Może jesteś w stanie polecić mi inny, równie dobry? Jeżeli tak napisz w komentarzu poniżej :)