Moje ulubione filmy o tematyce giełdowej (część 2)

filmy

 

Dzisiaj publikuje drugą część listy "Moje ulubione filmy o tematyce giełdowej". Zapewne większość z Was te tytuły będzie znała... ale kto wie. Zawsze to ciekawe pozycje, przed nami święta to i czasu więcej na oglądanie :)

 

 

Pierwsza częśc przeglądu filmów
Na początek zapraszam Cię do pierwszej części przeglądu filmów: Moje ulubione filmy o tematyce giełdowej - część 1.

 

Wielki szort (w oryginale Big Short)

Jeden z nowszych filmów. W zasadzie skupia się na okresie ostatniego kryzysu i całym rynku Subprime w Stanach. Dość dobrze pokazane jak insytutcje same wzajemnie bronią swoje tyłki. Osobiście spodziewałem się czegoś lepszego po tym filmie. Ale skoro nawet moją żonę zainteresował (która zwykle nie przepada za giełdowymi filmami) to nie jest źle ;)

Na pewno bardziej przystępny tematycznie dla kogoś, kto niekoniecznie siedzi w tematyce tego co na rynku się działo i dzieje (w przeciwieństwie do np. Margin Call).

 

wielkiszort

 


 

Pierwszy milion

Jak pierwszy raz zobaczyłem ten film to stwierdziłem, że zajebiście mi szkoda że nie żyłem w tamtych czasach. Chociaż kto wie czy umiałbym się odnaleźć :)

Niemniej jednak fajnie pokazana historia naszej giełdy od innej strony tzw. spółdzielni, które jak to się mówi "wiedziały" więcej bo same sterowały tym co się ma wydarzyć. Taka mini wersja Wilka z Wall Street - ale z naszego podwórka i z lat 90tych :)

 

pierwszymilion

 

 

Spekulant (w oryginale Roque Trader)

Lubię filmy, które bazują na prawdziwych wydarzeniach. I taki właśnie jest "Spekulant". Znajdziecie w nim historię Barings Bank. Był to najstarszy bank inwestycyjny w Angli. W 1995 ogłosił on upadłość dzięki tak naprawdę jednej osobie. Nick Leeson bo o nim mowa przeszedł do historii jako człowiek, który zatopił bank. Wprowadzane przez niego "pętle" strategii doprowadziły do kolosalnej straty - na poziomie ponad 800 mln funtów.

Moim zdaniem książka "Łajdak na giełdzie" - autobiograficzna opowieść Nicka - jest lepsza :).

 

roque

 

 

Szwindel. Anatomia Kryzysu (w oryginale Inside Job)

Na ten film trafiłem całkiem przypadkowo na Youtube. Zabierałem się dwa lub trzy razy aby zobaczyć całość. Bo to mimo wszystko jest film dokumentalny, a nie przyjemna komedia/sensacja którą ogląda się z popcornem w rękach :)

W filmie została opowiedziana historia tego jak/skąd wziął się cały kryzys z 2008 roku. Chociaż na ten temat mamy już przecież kilka innych filmów, ten spina to w całość i pokazuje nieco w innym świetle.


insidejob

 

 

 

O tematyce giełdowej

Filmów o tematyce giełdowej jest naprawdę dużo. Opisałem powyżej tylko kilka, z tych które najbardziej mi się spodobały i utkwiły w pamięci. W pierwszej części przeglądu (do którego link jest na górze i na dole) znajdziesz kolejne ciekawe filmy. Wkrótce opublikuje również trzecią i póki co ostatnią część przeglądu.

Na Youtube oraz w internecie bez problemu znajdziesz wyżej opisane filmy.

Zobacz poprzednio opisane przeze mnie filmy:

 

A jakie filmy o tematyce giełdowej Ty polecisz? Podziel się ze mną tą informacją poniżej w komentarzu.