Okno Time and Sales, zwane inaczej Tape, wskazuje użyteczne dla daytraderów informacje, zawierające jak najbardziej szczegółowe informacje dotyczące zawartych na rynku (danej spółce) transakcji. Gracze jednosesyjni, w tym przede wszystkim używający automatów do tradingu, korzystają z informacji płynących z TAS'a.
Na pierwszy rzut oka wydawałoby się, że poniżej przedstawione okno TAS przedstawia:
Pozostają jeszcze różne literki: T, N, P, A, K, W, C, Y, Z, D. To właśnie dane, z których daytrader, szczególnie korzystający z "adding liquidity" (dawania płynności na rynek) powinien czytać najwięcej informacji.
Na powyższym przykładzie widzimy kolejna w kolumnach: czas, cenę, ilość akcji, literkę oznaczającą na jakim ECN'ie zaszła transakcja. Początkujący gracz na rynku amerykańskim, może mieć problemy, a nawet zagubić się w ilości różnego rodzaju zleceń oraz ich oznaczania w oknie TAS. Najprościej będzie wyjaśnić, co dokładnie oznacza dana literka - oraz jakim ECN'em należy ustawić zlecenie aby właśnie z danej bramki (tak dla uproszczenia będę nazywał czasem ECN) poszło zlecenie.
Kolejna patrząc na okna TAS widzimy:
Na taśmie często widać również zlecenia które idą po D z sub Q lub N (DQ lub DN). Bardzo często wypełnianiach jest masa zleceń na danej bramce, do której niestety gracz nie potrafi się podpiąć. Te wypełnienia idą bowiem bezpośrednio od brokerów. Indywidualny gracz nie jest w stanie wystawić na nich swojego zlecenia. Zgodnie z opisem jest to NASD and TRF Volume (The TRF Volume rows show volume submitted by brokers to NASD regulated Trade Reporting Facilities).
Jak pewnie zauważyliście możliwości wypełnienia jak i poszczególnych ECNów jest bardzo dużo. Dlaczego tak ważny jest odpowiedni wybór ECN do wejścia bądź wyjścia z pozycji: przede wszystkim chodzi o szybkość wypełnienia zlecenia (na różnych ECN'ach ten czas może być znacząco różny) jak i cene jaką za wypełnienie należy zapłacic / bądź otrzymać zwrot kredytów za "adding liquidity".
Szybkie wyjaśnienie:
- Adding liquidity - dawanie płynności na rynek - ma miejsce wtedy kiedy ustawiasz zlecenie kupna bądź sprzedaży z limitem. Czekasz na wypełnienie, w zamian za to otrzymujesz od danego ECN kredyty (rebates).
- Removing liquidity - branie płynności z rynku - ma miejsce wtedy kiedy chcesz aby Twoje zlecenie zostało zrealizowane automatycznie - ustawiasz więc zlecenie rynkowe. ECN w takim wypadku obciąża Cię kosztem kredytu (rebates).
Odpowiednie zaznajomienie się z dostępnym w danej platformie ECN'ami jest zadaniem podstawowym dla każdego gracza jednosesyjnego. Wiele strategii inwestycyjnych - m.in. credit trading czy scalping - w dużej mierze wymaga od gracza zaznajomienia się z dostępnymi ECN'ami celem jak najszybszego otwierania bądź zamykania pozycji.