ECN w oknie Time and Sales

Okno Time and Sales, zwane inaczej Tape, wskazuje użyteczne dla daytraderów informacje, zawierające jak najbardziej szczegółowe informacje dotyczące zawartych na rynku (danej spółce) transakcji. Gracze jednosesyjni, w tym przede wszystkim używający automatów do tradingu, korzystają z informacji płynących z TAS'a.

Na pierwszy rzut oka wydawałoby się, że poniżej przedstawione okno TAS przedstawia:

 1. Czas transakcji
 2. Cenę, po której zaszła transakcja
 3. Wielkość pozycji, zawartej w danej transakcji

Pozostają jeszcze różne literki: T, N, P, A, K, W, C, Y, Z, D. To właśnie dane, z których daytrader, szczególnie korzystający z "adding liquidity" (dawania płynności na rynek) powinien czytać najwięcej informacji.

Na powyższym przykładzie widzimy kolejna w kolumnach: czas, cenę, ilość akcji, literkę oznaczającą na jakim ECN'ie zaszła transakcja. Początkujący gracz na rynku amerykańskim, może mieć problemy, a nawet zagubić się w ilości różnego rodzaju zleceń oraz ich oznaczania w oknie TAS. Najprościej będzie wyjaśnić, co dokładnie oznacza dana literka - oraz jakim ECN'em należy ustawić zlecenie aby właśnie z danej bramki (tak dla uproszczenia będę nazywał czasem ECN) poszło zlecenie.

Kolejna patrząc na okna TAS widzimy:

 1. T / Q - wypełnienie następuje poprzez ECN Nasdaq
 2. N - wypełnienie następuje poprzez ustawienie zlecenia na Specjaliście (Nyse); istnieje możliwość wypełnienia zlecenia poprzez ECN routujące: Cuttone, Archipelago PO +, EDGX RDOT
 3. P - wypełnienie następujace poprzez ECN Archipelago
 4. Y - wypełnienie następuje poprzez ECN Bats Y - BYX
 5. Z - wypełnienie następuje poprzez ECN Bats - BZX
 6. K - wypełnienie następuje poprzez ECN EDGX
 7. J - wypełnienie następuje poprzez ECN EDGA
 8. A - wypełnienie następuje poprzez ECN ISE (na Amexie)
 9. D - wypełnienie następuje na ciemnych książkach (dark pools). Wśród możliwych ECN wyróżnić można: Nyfix Millenium, CSD, Posit, Liquidnet, Pipeline, Pulse, Sigma X, Knight, ISE (mpm), Level ATS, E Trade.
 10. C - wypełnienie następuje poprzez ECN NSX
 11. W - wypełnienie następuje poprzez ECN CBOE
 12. B - wypełnienie następuje poprzez ECN Nasdaq BOSX
 13. X - wypełnienie następuje poprzez ECN PSX
 14. M - wypełnienie następuje poprzez ECN CHX

Na taśmie często widać również zlecenia które idą po D z sub Q lub N (DQ lub DN). Bardzo często wypełnianiach jest masa zleceń na danej bramce, do której niestety gracz nie potrafi się podpiąć. Te wypełnienia idą bowiem bezpośrednio od brokerów. Indywidualny gracz nie jest w stanie wystawić na nich swojego zlecenia. Zgodnie z opisem jest to NASD and TRF Volume (The TRF Volume rows show volume submitted by brokers to NASD regulated Trade Reporting Facilities).

Jak pewnie zauważyliście możliwości wypełnienia jak i poszczególnych ECNów jest bardzo dużo. Dlaczego tak ważny jest odpowiedni wybór ECN do wejścia bądź wyjścia z pozycji: przede wszystkim chodzi o szybkość wypełnienia zlecenia (na różnych ECN'ach ten czas może być znacząco różny) jak i cene jaką za wypełnienie należy zapłacic / bądź otrzymać zwrot kredytów za "adding liquidity".

Szybkie wyjaśnienie:
- Adding liquidity - dawanie płynności na rynek - ma miejsce wtedy kiedy ustawiasz zlecenie kupna bądź sprzedaży z limitem. Czekasz na wypełnienie, w zamian za to otrzymujesz od danego ECN kredyty (rebates).
- Removing liquidity - branie płynności z rynku - ma miejsce wtedy kiedy chcesz aby Twoje zlecenie zostało zrealizowane automatycznie - ustawiasz więc zlecenie rynkowe. ECN w takim wypadku obciąża Cię kosztem kredytu (rebates).

Odpowiednie zaznajomienie się z dostępnym w danej platformie ECN'ami jest zadaniem podstawowym dla każdego gracza jednosesyjnego. Wiele strategii inwestycyjnych - m.in. credit trading czy scalping - w dużej mierze wymaga od gracza zaznajomienia się z dostępnymi ECN'ami celem jak najszybszego otwierania bądź zamykania pozycji.