Strategie inwestycyjne - Momentum trading

Założenia dotyczące strategii:

  • Realizacja zysku następuje po osiągnięciu ruchu cenowego w zakresie: minimum 30 centów
  • Minimalna wielkość otwieranej pozycji wynosi 1000 akcji
  • Stop loss ustawiony odpowiednio do potencjalnego zysku, który inwestor pragnie zrealizować 10 centów dla ruchu 50 centowego, 20 centów dla ruchu 1 dolarowego


Strategia wykorzystuje możliwość ustanowienia stop lossa kroczącego. Tutaj taktyka jego ustalania wygląda analogicznie jak w przypadku strategii News trading z tą jednak różnicą, że po rezygnacji z przyjętej strategii ustawia się automatyczny stop loss dla potencjalnego przypadku, gdy formacja ulegnie zanegowaniu. Natomiast zaraz po wybiciu kursu, w przypadku niezrealizowanego zysku ustalany jest trailing stop.

Generalnie jest to strategia dla cierpliwych traderów, potrafiących skupić się i wyczekać nawet kilka godzin w celu zajęcia odpowiedniej pozycji.

Strategia "Momentum trading" w praktyce

Przykład 1. Za przykład niech posłuży spółka Harris Corporation (HRS) notowana na NYSE. Na poniższym wykresie zauważyć można, iż otwarcie nastąpiło poniżej zamknięcia w dniu poprzednim. To w pewien sposób wyznaczyło trend, choć cała sesja wydzieliła kilka etapów, których stała obserwacja i zajęcie pozycji pozwalało w odpowiednim czasie na realizowanie strategii Momentum trading. Obserwacja trwała blisko 2 godziny, po czym nastąpiło wyłamanie z konsolidacji dołem. W tym momencie trader otworzył pozycję krótką (29.20, ilość akcji 1000), grając na spadek kursu. Zostało ustanowione zlecenie stop loss na poziomie 29.40. Kurs po wybiciu dołem, kontynuował ruch ponownie konsolidując w rejonach 28.75-80. W związku z tym nastąpiło przesunięcie stop loss z poziomu 29.40 na 29.00. Kurs nie zatrzymał się na tym poziomie schodząc coraz niżej, w związku z czym ustalony został 20 centowy trailing stop. Notowania dotarły do ceny 28.12 dolara, co stanowiło dołek w trakcie tej sesji giełdowej. W tym też momencie poziom trailing stop znalazł się na poziomie 28.32 dolara, gdzie w końcówce sesji dotarł kurs, tym samym zamykając pozycję z zyskiem 88 centów ruchu. Wynik transakcji wyniósł: 88 * 10 dolarów = 880 dolarów.

 Przykład 2. Zastosowania strategii Momentum trading można również obserwować na przykładzie spółki Jones Apparel Group INC (JNY) notowanej na NYSE. Sytuacja miała miejsce 9.04.2009, kiedy to po wyższym otwarciu spółka kontynuowała ruch w górę, po czym nastąpiła 2,5 godzinna konsolidacja w zakresie 10 centów. Był to moment, kiedy momentum trader rozpoczął obserwację spółki, przygotowując się do otwarcia pozycji. Zmniejszający się zakres wahań przy coraz mniejszych obrotach zapowiadał zbliżające się wybicie. Nastąpił gwałtowniejszy ruch, po czym rozpoczęło się wybicie z poziomu 5.95 dolara. Trader znając prawo okrągłych liczb poczekał na moment gdy kurs znalazł się przy poziomie równym 6.00 dolarów, kiedy zajął długą pozycję wielkością 2500 akcji. Automatycznie został ustawiony stop loss 10 centów niżej na 5.90 dolara. Przy rosnącym wolumenie nastąpiło oczekiwane wybicie z konsolidacji, które skutkowało w kolejnych 30 minutach ruchem blisko 40 centowym. W tym momencie doszło do ponownej konsolidacji. Trader przytrzymał pozycję zakładając możliwe dalsze wybicie w górę z konsolidacji. Wyłamanie nastąpiło jednak dołem, co dało sygnał do zamknięcia pozycji na 6.38 dolara za akcję. Transakcja wygenerowała zysk: 38 * 25 dolarów = 950 dolarów.