Metoda inwestycyjna, która wymaga stałego śledzenia informacji pojawiających się w komunikatach giełdowych spółek w trakcie sesji, przed jej otwarciem bądź po zamknięciu. Informacje zmieniają diametralnie sytuacje i ruchy zachodzące na danej spółce. Oczywiście informacja ta może być również neutralna, niemająca tak naprawdę wpływu na notowania. Jednak w przypadku ważnych informacji, np.: wyników finansowych, zmian w zarządzie, nieplanowanych wydarzeń losowych, informacji na temat możliwej fuzji czy przejęcia, następuje nagły wzrost płynności na danej spółce oraz bardzo mocny ruch (w zależności od danych, bądź spadkowy bądź wzrostowy).
Daytrader ma za zadanie przewidzieć ten ruch, aby wykorzystać możliwie najdłuższą falę zmian, która następuje po ukazaniu się informacji. Warto także zaznaczyć, że nieraz pierwsza reakcja rynku niekoniecznie odbywa się w tym kierunku, który wydawałby się słuszny biorąc pod uwagę informację, jaka pojawiła się w komunikacie. Dlatego ważne jest, aby dobrze zinterpretować wiadomość z komunikatu, aby znaleźć się pod odpowiedniej stronie rynku . Zakres ruchu, jaki możliwy jest do uchwycenia w danej metodzie jest zróżnicowany, aczkolwiek szeroki. W przypadku spółek tanich, może nastąpić nagły ruch wynoszący nawet 1-2 dolary. Spółki, których cena jest wyższa, ruch może wynieść nawet kilka dolarów, bądź w przeliczeniu procentowym taki ruch może mieć zasięg kilku do kilkudziesięciu procent.
Metoda ta daje ogromny potencjał zysku, tym bardziej, gdy weźmie się pod uwagę liczebność spółek na giełdach amerykańskich oraz fakt, że komunikaty pojawiają się także w czasie sesji, co wpływa natychmiastowo na notowania. Biorąc pod uwagę szybkość zmian cen, która ma miejsce przy zwiększonym wolumenie, stop loss może być nieco dalej osadzony w porównaniu do metody scalpingu. W tym przypadku zakres ten może sięgać 15-20 centów ruchu, gdyż biorąc pod uwagę potencjalny zysk mierzony w ruchu (minimalnie 50 centowym do kilku dolarów), stanowi on akceptowalny poziom straty przy założeniu możliwego zysku do ryzyka. News traderzy analizują wykresy cen bieżących, głównie na wykresach 5 minutowych, natomiast potencjalnych ważniejszych oporów/wsparć mogących zatrzymać ruch wywołany po informacji, szukają na wykresach o większym interwale: godzinnych bądź jednodniowych.