Założenia dotyczące strategii:
W tym wypadku istnieje możliwość złożenia zlecenia typu conditional orders, które w wypadku przekroczenia ceny o cent pozwala na automatyczne postawienie przeciwstawnego zlecenia, zamykającego pozycje po cenie, bądź w wypadku dalszego ruchu zamknięcia zlecenia ze stratą najlepiej nieprzekraczająca 1 centa.
Strategia Credit trading w praktyce
Strategia wykorzystywana jest w przypadku przejęć (ang. takeover) – kursów akcji spółek, które zostaną przejęte przez inną firmę. Zaraz po ujawnieniu informacji o możliwym przejęciu, kurs spółki zwyżkuję i oscyluje w okolicach ceny przejęcia.
Przykład 1. Strategia ta działa dla kursu spółki Mentor Corporation (MNT) notowanej na NYSE. Firma została przejęta przez spółkę Johnson & Johnson. Zaraz po ogłoszeniu przejęcia (z ofertą za akcję równą 31.00 dolara) kurs spółki wzrósł z 16 dolarów na 30.75 kończąc dzień na poziomie 30.35 dolara (wykres poniżej). Jak widać kurs spółki oscylował pomiędzy 14, a 18 dolarów. W momencie, kiedy ogłoszone zostało przejęcie kurs wystrzelił w górę, przy czym wyraźnie widać zdecydowane mniejsze wahania przy zwiększonym obrocie.
Po ustabilizowaniu się kursu na poziomie 30.35 rozpoczął się powolny marsz kursu na północ z punktem docelowym na poziomie 31.00 dolarów (czyli ceny przejęcia). Towarzyszące temu bardzo duże obroty oraz dzienny zasięg nieprzekraczający kilku centów pozwolił na wykorzystanie strategii Credit trading. Otwierane pozycje stanowiły minimalnie 1000 akcji (głównie jednak w zakresie 3000-5000), wejście oraz wyjście następowało po tej samej cenie, ale pod warunkiem dawania płynności na rynek i tym samym inkasowania zysku za kredyt. Przedstawiony poniżej wycinek z wykresu przedstawia notowania z 3 dni sesyjnych. Zakres ruchów na nich waha się między 2 a 3 centami przy obrocie dziennym sięgającym kilku milionów akcji. Strategia ta pozwalała na wchodzenie i wychodzenie z pozycji po tej samej cenie nawet kilkadziesiąt razy w ciągu dnia.
Pozwalało to osiągnąć zyski z dawania płynności na rynek po tej samej cenie (ang. credit).
Suma:
8,4 + 8,4 = 16,8 dolara zysk za wejście i wyjście 3000 akcji po tej samej cenie
Zysk dzienny: Suma * liczba transakcji = 16,8 * 50 = 840 dolarów
Otwarcie pozycji na 3000 akcji na początku typowej sesji i wyjście z zyskiem 2-3 centowego ruchu dałoby (dla tej metody) w ciągu dnia zysk 60-90 dolarów i Stanowiło niecałe 10% zysku, który możliwy był dzięki konsekwentnemu stosowaniu strategii Credit trading.
Przykład 2. Strategia ta przedstawiona może zostać także na spółce Rohm and Haas Company (ROH), która była notowana na NYSE. Spółka została przejęta przez Dow Chemical Co. po cenie 78 dolarów za akcję. Jak widać na poniższym wykresie całe przejęcie można podzielić na 4 części, z których tylko dwie nadawały się do wykorzystania w strategii Credit trading. Tym samym ważne jest, aby trader zdał sobie sprawę, że na odpowiednia okazję do wykorzystania danej strategii trzeba czekać i wykorzystywać ją w momencie, kiedy spełnia główne warunki całej metody.
Zaraz po ogłoszeniu przejęcia kurs zwyżkował z poziomu 45 dolarów (kurs przed ogłoszeniem przejęcia) do 75 dolarów (kurs po ogłoszeniu przejęcia). W tych okolicach kurs ustabilizował się w pewnym zakresie dziennym i stabilnie zmierzał w górę ku cenie przejęcia 78 dolarów, gdzie rozpoczęte zostało wykorzystywanie strategii. Jednak pojawiły się problemy (związane z kryzysem) z kredytowaniem przejęcia, co postawiło całą transakcję pod znakiem zapytania. To doprowadziło do wielkich wahań kursu: spadek z blisko 76 dolarów do 47 w kolejnych miesiącach. W okresie tym strategia Credit trading nie była wykorzystywana na danej spółce, gdyż nie spełniała podstawowych kryteriów metody. Dopiero z początkiem marca rozwiązane zostały problemy dotyczące przejęcia, co natychmiast poskutkowało wzrostem z poziomu 55 dolarów na blisko 78 dolarów, gdzie kurs się ustabilizował i rozpoczął powolny marsz ku cenie przejęcia (78 dolarów + 1 dolar karny za wydłużenie terminu przejęcia).
Ustabilizowanie się cen w marcu pozwoliło na ponowne zastosowania strategii w handlu. Kurs wahań ograniczył się do 3-5 centów dziennie, przy obrocie sięgającym od 1 do 5 milionów akcji. Strategia ta pozwalała na wchodzenie i wychodzenie z pozycji po tej samej cenie około 30 razy w ciągu sesji.
Suma:
5,6 + 5,6 = 11,2 dolara zysk za wejście i wyjście 2000 akcji po tej samej cenie
Zysk dzienny: Suma * liczba transakcji = 11,2 * 30 = 336 dolarów
Porównując otwarcie pozycji na początku sesji o wielkości 2000 akcji, a zamknięcie z zyskiem 5 centów ruchu dawało tutaj zysk rzędu 100 dolarów, a więc niższy o 236 dolarów w stosunku do stosowanej strategii Credit trading.