[Raport tradingowy] Wyniki za Czerwiec 2015

 

Witaj w moim raporcie tradingowym za czerwiec 2015.

Wprowadziłem nową serię artykułów, w których opisuje wyniki tradingowe za miniony miesiąc. W raporcie tym przedstawiam zmiany na rachunku, ale również informuje o tym jakie parametry tradingowe uległy zmianom, szczegółowo analizuje wyniki oraz wnioski płynące ze zmian na rynku, które miały odniesienie do osiąganych rezultatów.

Zapraszam do raportu :)

 

Najważniejsze wydarzenia na giełdzie w czerwcu

Czerwiec zaczął się dość nieprzyjemnie. Drobna zmiana przez firmę clearingową, wpłynęła dość mocno na jedną z wykorzystywanych przeze mnie strategii. Zmiana dotyczyła problemu z zamykaniem, niektórych długich pozycji. Szczególnie bolesne było to dla mnie na scalpingu. W związku z tą zmianą przez pierwsze dwa tygodnie czerwca zanotowałem stratę. Pierwszy raz w daytradingowej mojej historii. Na wszystko jak widać przychodzi pora. 

Co prawda w pierwszym tygodniu nie grałem podczas 3 sesji, więc może nie jest to do końca 2 pierwsze tygodnie. Ale jednak rzadko zdarza mi się zakończyć tydzień na minusie. Do zmian na rynku jak i do zmian związanych z ograniczeniami wprowadzanymi przez Compliance u brokera należy się przystosowywać.


Tak też szybko uczyniłem. Od 15 czerwca wprowadzone zmiany zaczęły być mniej dokuczliwe, czego efektem było szybkie odrobienie powstałych strat.

 

Mimo wszystko czerwiec nie obfitował w dobre sygnały pod moje strategie. Dopiero jego końcówka nieco się zmieniła. Wiązało się to również z większą liczbą sesji spadkowych, które najbardziej lubię. Za kilka dni rozpocznie się nowy sezon wyników kwartalnych - także ponownie zagości zmienność na wielu spółkach.

 

czerwiecsp500

 

Liczba dni tradingowych

W czerwcu miało miejsce 21 dni tradingowych.

Osobiście trejdowałem w czerwcu w trakcie 18 sesji. Opuściłem 3 sesje ze względu na chorobę.Wydarzenia mające wpływ na trading

W końcówce czerwca nieco więcej zmienności zapewniły wydarzenia związane z Grecją. Również mieliśmy trzy wiedźmy oraz wyważanie Russela. To zapewniło ciut wiekszą zmienność oraz wolumen.

 

Zestawienie miesięczne

Czerwiec zakończyłem z wynikiem: 5,57%.
Miesiąc poprzedni: 13,95%
Jest to wynik uwzględniający średni kapitał, który w skali miesiąca był zaangażowany w otwierane pozycje.Wynik sumaryczne od mierzony od początku roku: 48,52%.
Jest to wynik uwzględniający średnik kapitał, który w skali roku był zaangażowany w otwierane pozycje.

 

Posiadam stały poziom wykorzystywanego kapitału. Nie zwiększam go, bo nie mam takiej potrzeby - wykorzystuje stałe strategie, które dostosowane są pod określoną wielkość otwieranych pozycji. Zaangażowane środki ulegają zwiększeniu, gdy zwiększam wielkość otwieranych pozycji. Jest to w takim wypadku uwzględniane w comiesięcznym zestawieniu.


Zyski wygenerowane w danym miesiącu są wypłacane z rachunku tradingowego.

 

Statystyki transakcji


Poniżej analiza przeprowadzanych transakcji. Analiza ta dokonywana jest przez mnie każdego dnia przed sesją. Poniżej zamieszczam analize w skali całego miesiąca wraz z informacjami, które z mojego punktu widzenia są najistotniejsze i na które zwracam uwagę modyfikując zagrania w kolejnych sesjach.

W czerwcu przeprowadziłem 3096 transakcji na łącznej liczbie 182 spółek. Większość przeprowadzonych transakcji była z wykorzystaniem strategii scalpingowych oraz breakoutów/breakdownów, a także tape readinguowych strategii.

 

1. Średnia wielkość pojedynczej pozycji

Średnia wielkość na otwieraną pozycję: 1158 akcje.
Miesiąc poprzedni: 1283 akcji. Spadek o 9,7% średniej wielkości pozycji.

Jak widać średnia wielkość pozycji niewiele spadła. Problematyczne było trejdowanie niektórych spółek - w związku z problemem z egzekucjami zleceń, to wpłynęło na zmniejszenie wielkości granych przeze mnie pozycji w tym okresie.

 

2. Średni czas przetrzymywania wszystkich pozycji.

W miesiącu czerwcu: 5 minuty 38 sekund (w maju 3 minut 29 sekund).

Z podziałem na pozycje:

- długie: 3 minuty 38 sekund

- krótkie: 7 minut 45 sekundy

Jest to w pełni zgodne ze strategiami, które wykorzystuje. Zdecydowana większość posiadanych przeze mnie pozycji krótkich jest dłużej budowana, przez co ich czas posiadania jest blisko dwukrotnie dłuższy niż pozycji granych na wzrosty.

W przypadku wzrostowych pozycji wykorzystuje przede wszystkim wejścia scalpingowe, a więc bardzo krótkie.

Sytuacja nie uległa zmianie w porównaniu do maja. Takie są bowiem założenia granych przeze mnie strategii.

 

3. Skuteczność transakcji:

Skuteczność w czerwcu: 48,41%  (w maju 50,94%)

Z podziałem na pozycje:

- długie: 45,89%

- krótkie: 51,09%

Skuteczność transakcji krótkich jest większa niż długich. W czerwcu bardzo mocno spadła mi skuteczność długich pozycji. Opisałem powód na wstępie raportu. Krótko mowiąć z pozycji długich na spółkach gdzie włączyłą się regulacji SSR (short sale rule - na czym polega opisałem w tym artykule "Short selling - regulacje"), mogłem wychodzić jedynie na upticku dając płynność na rynek. W ten sposób wchodzi się tylko w short selling. Niestety ale compliance wymógł pewne zmiany w firmie clearingowej którę dotyczą rozliczania traderów w ramach grupy proptradingowej - stąd taki a nie inny efekt. Natomiast do tej zmiany już przywykłem. Trzeba się szybko adaptować do zmian. 

Przyznam się, że zmiany te spowodowały póki co zmniejszenie u mnie liczby zawieranych transakcji. Jest ich mniej, ale... ocenić tą zmianę przyjdzie mi dopiero za 1, 2 czy 3 miesiące gdy większa liczba danych zostanie wzięta do statystyk.

 

4. Skuteczność z podziałem na godziny

W minionym miesiącu największa skuteczność w pierwszych 20 minutach sesji. Były to głównie transakcje pod breakouty/breakdowny. W kolejnych godzinach pojawiało się więcej scalpingu. Skuteczność wtedy spadła poniżej 50%, ale nadal blisko jej granicy. Pre market - tutaj zbytnio nie ma co nawet analizować -> niska skuteczność, ale przeprowadziłem tylko 4 transakcje w pre markecie w całym miesiącu.

Jak wyglądało to w zeszłym miesiącu (godziny czasu amerykańskiego):

godzinowyczerwiec

 

Transakcje przeprowadzone pomiędzy 9:30-9:50 przyniosły blisko 70% wygenerowanych w zeszły miesiącu zysków.

 

5. Skuteczność z podziałem na dni tygodnia

Zaskakująca jest skuteczność piątkowa - zwykle poziomie zbliżonym do średniej z całego miesiąca, w minionym miesiącu na znacznie odbiegającym od pozostałych. Również piątek (poza poniedziałkiem) był dniem w którym wygenerowany został największy % zysków.

 

dziennyczerwiec

 

Stałe koszty związane z tradingiem

Poniżej zestawienie kosztów, które wiążą się z wykorzystaniem: platformy, kwotowań, dodatkowych zamówień shortów z listy HTB (hard to borrow).

1. Platforma tradingowa: 130$/miesięcznie

2. Kwotowania: 285,74$/miesięcznie

3. Skaner Sterling Scanner: 40$/miesięcznie

4. Skaner Trade Ideas : 43$/miesięcznie

5. Newsy Benzinga PRO : 39$/miesięcznie

6. Hard to borrow list: 27$

7. Koszty biura tradingowego: 285 zł


Koszty stałe to platforma oraz kwotowania (w przypadku kwotowań korzystam ze wszystkich danych, stąd maksymalna cena). Dodatkowo korzystam ze skanerów oraz systemu newsów.

Hard to borrow - koszty zamówienia dodatkowych shortów, które nie są w formie darmowej dostępne w danej sesji.

Zwracam uwagę na fakt, że w/w opłaty nie traktuje jako koszty. Oczywiście gdyby ich nie było - nie byłbym zły :) Stanowią one natomiast dla mnie nieodzowny comiesięczny element. Tak jak trafiają się stratne pozycje, tak samo koszty które ponoszę aby w pełni wykorzystywać swoje strategie.

Dodałem dodatkowy koszt - czyli wynajem wraz z innymi graczami biura tradingowego. W tej cenie liczę już całą infrastrukturę: biuro, światłowód, media.

 

Dziękuje za przejrzenie mojego raportu tradingowego. Już za miesiąc kolejny! Tymczasem zapraszam do dodania komentarza poniżej!

 

 

Opisane powyżej statystyki dotyczące konta, z którego korzystam w ramach grupy RemoteDayTraderGroup.com. Jest to grupa typu Proprietary Trading - skupiająca się na tradingu na amerykańskich giełdach akcji NYSE | NASDAQ | AMEX.