- Szczegóły
-
Opublikowano: piątek, 29, kwiecień 2011 00:29
-
Tomek Przybycień
Jak powinno wyglądać stanowisko pracy daytradera, dla którego trading stanowi pracę zarobkową bądź robi to typowo "hobbistycznie"? Nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi, gdyż każdy trader ma inne potrzeby, inne spojrzenie na rynek, a w związku z tym korzysta z róznego rodzaju programów, systemów, co bezpośrednio wpływa na zestaw monitorów/sprzętu jaki potrzebuje.
Jest jednak kilka cech wspólnych, które każdy trader uwzględnia na swoim stanowisku pracy. Przede wszystkim na początku trzeba zauważyć jakie rodzaju programy to typowe minimum dla każdego gracza:
- Platforma do tradingu: tutaj liczy się ile "okienek" prezentujących 'Level 2' oraz 'Time and Sales' dany trader potrzebuje. Dla jednego daytrader wystarczą 4 okienka prezentujące cenę oraz taśmę zleceń, inny potrzebuje ich 8 czy 15. To wpływa na wielkość monitoru bądź na ich ilość.
- Wykresy: w zasadzie tutaj większość znanych mi traderów potrzebuję stały wykres kontraktu (zwykle 2 okna: jedno 1 min, drugie 5 min; ale to oczywiście zależne od potrzeb); a także dodatkowo możliwość wyświetlania wykresów instrumentów, na których trader obraca.
To typowe minimum, realia jednak wyglądają ciut inaczej. Przedstawię na poniższym przykładzie zawartość poszczególnych ekranów w zestawie monitorów, które wykorzystuje podczas tradingu:
- Monitor 1:
- zestaw filtrów, które pomagają mi wyszukiwać sygnałów do wejścia w pozycję na spółkach. Osobiście na monitorze mam zamieszczonych około 10 filtrów, z których korzystam w trakcie sesji (zarówno w pre markcie jak i w normalnych godzinach sesji). Przykłady skanerów giełdowych opisałem w działe "Narzędzia pracy / Skanery giełdowe".
- wykresy kontraktu terminowego na S&P 500: 1minutowy oraz 5 minutowy wykres świeczkowy. To oczywiście kontrakty, o interwale, który mnie najbardziej odpowiada. Znajomi traderzy korzystają również z 15 min i 30 min interwałów.
- Monitor 2:
- platforma do handlu: na monitorze tym wrzuconych mam 8 okien Level 2 oraz Time and Sales, które pozwalają mi na jednoczesny podgląd 8 spółek. Ciekawy rozwiązaniem jest dodanie pod każdym z okien L2 oraz TAS dodatkowo wykresu, który powiązany jest z włączoną spółką. Najpopularniejsze platformy wśród daytraderów to: Sterling Trader, Laser, Lightspeed.
- Monitor 3:
- systemy newsów z giełd światowych: zarówno newsy płynące ze spółek jak i dane makroekonomiczne. W obecnej chwili przeglądam newsy, które dostarcza system Trade-The-News oraz B4TheStreet. Oczywiście dowolność doboru systemu newsów jest wielka. Ograniczeniem jest kapitał jaki miesięcznie pragniesz na system newsów przeznaczyć. Wymienione przeze mnie systemy kosztują miesięcznie w przedziale 50-100$.
- wykresy spółek, poza systemem wykresów wbudowanych do platformy, korzystam również z wykresów oferowanych przez Esignal.com. Lista programów, które wspomagają analize wykresów zamieściłem w dziale "Narzędzia pracy / Analiza wykresów".
- Monitor 4:
- ekran, na którym przeglądam m.in. głębokość książęk (market depth) z Nasdaq, Archipelago
- przeglądanie serwisów finansowych, wyszukiwarka informacji
Prezentowany przeze mnie zestaw jest dla mnie w pełni wystarczający by przeprowadzać zamierzone przeze mnie transakcje każdego dnia. Tak naprawdę ilość monitorów nie jest ważna: reguła im więcej tym lepiej nie zupełnie tutaj się sprawdza. Znajomi traderzy potrafią równie ciekawe rezultaty osiągać korzystając jedynie z 2 monitorów, podczas gdy inni potrafią mięc zestaw 6 czy 10 monitorów.
Najważniejsze jest abyś mógł "zmieścić" na ekranie wszystkie programy, których potrzebujesz. Dzięki temu zaoszczędzisz dużo czasu, który możesz poświęcić na wyszukiwanie ciekawych okazji na giełdzie.
Poniżej zamieściłem kilka przykładów jakie traderzy zamieścili w sieci prezentując swoje stanowisko do tradingu:



Przeczytaj również:
Skuteczny trader, to trader na bieżąco analizujący własne wyniki inwestycyjne, potrafiący wyszukiwać błędy, dostosowywać strategię do zmieniającej się sytuacji na rynku, a także radzący sobie ...