Marzeniem wielu młodych ludzi jest kariera ścisle powiązana z rynkiem kapitałowym. Szczególnie zapał ten wzrasta gdy obejrzą filmy opowiadające o życiu traderów. Pokój wypełniony traderami, których głównym zadaniem jest osiągnięcie jak największego zysku poprzez przeprowadzanie transakcji giełdowych. Emocje, okrzyki, uśmięchnięte twarze, a nieraz nerwy i stres związany z pracą. I swego rodzaju wolność odróżniająca traderów od innej pracy: trader sam ustala swoje godziny pracy, a może inaczej jego rezultaty pozwalają mu na znaczne ograniczenie godzin pracy w porównaniu do osób pracujących na etat. Brzmi świetnie, ale w rzeczywistości nie jest to ani takie proste, ani nie obarczone żadnym ryzykiem. Postaram się w niniejszym artykule przybliżyć możliwe ściezki kariery na tym rynku pracy. Pokazać jakie są możliwości rozwoju w Polsce - gdzie można znaleźć tak interesującą pracę.
Trading odbywa się na praktycznie wszystkich rynkach: akcji, kontraktów terminowych, rynku forex, towarach. Nie jest ograniczony co do jednego rynku kapitałowego; traderzy inwestują na globalnym rynku - oczywiście większość z nich ma upatrzone swoje ulubione instrumenty finansowe. Tak naprawdę na samym poczatku musisz sobie zadać pytanie, który rynek jest dla Ciebie. Masz tutaj do wyboru giełdy:
Na początek rozróżniłbym dwie ścieżki poszukiwania pracy, uzależnione są one w pełni od posiadanego doświadczenia bądź historii związanej z tradingiem poszczególnej osoby. Zupełnie innych ofer poszukiwać będzie osoba dopiero rozpoczynająca przygodę z rynkiem kapitałowym od doświadczonego gracza posiadającego własną historię tradingową na obranym przez siebie rynku, na którym pragnie się rozwijać.
Ścieżki kariery osoby startującej na rynku kapitałowym
Osoba, która pragnie spróbować co to znaczy trading, sprawdzić czy nadaje się do pracy na tym rynku oraz czy może wiązać swoją karierę zawodową z tego rodzaju pracą ma dość ograniczony wybór na rynku polskim. Ograniczony nie znaczy jednak, że nie daje on możliwości rozwoju. Od czegoś należy zacząć i ta ścieżka wydaje mi się jak najbardziej ciekawym rozwiązaniem dla każdego.
Na polskim rynku tradingowym najbardziej popularne są firmy typu "Proprietardy Trading Firms" wśród których na rynku polskim prym wiedzie (pod względem ilości oddziałów w Polsce):
1. Firmy, przede wszystkim poszukujące daytraderów na rynkach akcji (z głównym naciskiem na giełdy amerykańskie:
W internecie można znaleźć wiele pytań od osób, które w sieci znalazły oferty pracy firm proptradingowych. Chciałbym w tym artykule część z nich wymienić i wyjaśnić, może komuś ta wiedza przyda się. Przede wszystkim najwięcej jest niedowiarków, którzy nie wierzą, że tego rodzaju firmy istnieją i oferują kapitał do tradingu - wszystkie te osoby odsyłam do artykułu "Proprietary Trading Firms", w którym opisałem na czym polega ta praca i jak wygląda.
Wyżej wymienione firmy praktycznie stale przeprowadzają rekrutację do swoich oddziałów. Wynika to z podstawowego faktu: firmy przede wszystkim przyjmują osoby niedoświadczone w tradingu, które pierwsze kroki stawiają właśnie w oddziałach proptradingowych. Nauczenie się od zera mechaniki i funkcjonowania giełd to podstawa, od której większość traderów rozpoczyna przygodę z giełdą. Drugi powód dużej rotacji to fakt, że do inwestycji na giełdzie, niestety nie nadaje się każdy. W związku z czym zdarza się, że na 10 przyjętych tylko 1-3 traderów okaże się wystarczająco dobrych by związać się z tym zawodem na dłużej. A trafia się również tak, że w całej grupie przyjętych nie znajdzie się żaden potencjalny trader.
Jeżeli okaże się, że ten zawód przeznaczony jest właśnie dla Ciebie, możesz być pewnym, że zwiążesz sie z nim na wyjątkowo długi czas. Zawód tradera daje wolność (możesz pracować w ustalonych przez Ciebie godzinach, wszak to od Ciebie zależy czy dany wynik jest już satysfakcjonujący).
Możliwości typowych dla wielkich korporacji dróg awansu w biurach proptradingowych jako tako nie ma. W zależności od firmy trader otrzymuje wypłatę: najczęściej jest to % od osiąganych zysków. Na rynku polskim waha się on w przedziale od 35 do 60% osiągane w skali miesiąca zysk. Średnia payoutu to około 40%. W niektórych firmach traderom proponowana jest współpraca i zostają oni menedżerami nowo otwieranych oddziałów. W takim wypadku jest to swego rodzaju awans (zarządzają oni grupą nowo przyjętych praktykantów, szkolą ich), za który są dodatkowo premiowani.
Należy jednak pamiętać, że praca w tych firmach odbywa się głównie do 15:30 do 22:00. Są to godziny regularnej sesji na giełdach amerykańskich.
2. Firmy, oferujące trading na kontrakty krótkoterminowe STIRs, indeksów, obligacji oraz niektórych towarów:
Standardem w tego typu firmach jest o wiele dłuższy okres szkoleniowy (zwykle 3 miesięczny). Praktykanci otrzymują podstawę, a dodatkowo premię roczną uzależnioną od wyników. Godziny pracy w tego typu firmach są inne: nawet do 12 godzin dziennie. Wydaje się dużo... jednak z rozmów z osobami, które spędziły tam dłuższy czas wynika, że warto. Polecam rozmawiać z osobami, które w tym zawodzie się sprawdziły. Od nich usłyszycie jaki jest stan faktyczny.
Podobnie jak w firmach z podpunktu 1. Tutaj również konkurencja duża, a zawodowymi traderami pozostają Ci najlepsi. Polecam przeczytać artykuł / wywiad z traderem grającym w firmie OSTC Poland. Z pewnością nieco przybliży to temat osobom, które poszukują wiarygodnych informacji.
Cechą charakterystyczną dla firm wymienionych w punktach 1 i 2, jest fakt, że gracz nie ponosi praktycznie żadnych kosztów oraz nie bierze na siebie bezpośredniego ryzyka - wiąże się to oczywiście z niższym poziomem wynagrodzenia z uzyskiwanych wyników (które i tak na tle zarobków w Polsce utrzymują się na przyzwoitym poziomie). Również w tym przypadku gracz nie zaprząta sobie głowy sprzętem potrzebnym do tradingu, sprawami formalnymi, łączem na poziomie oraz wszelkimi innymi sprawami, które wymagane są od menedżera biura.
Dlatego też uważam, że tego typu firmy są najlepszym rozwiązaniem dla wszystkich, którzy rozpoczynają przygodę z rynkiem. Jest to możliwość zebrania wielu cennych doświadczeń, a przede wszystkim zorientowania się czy nadajesz się do tej pracy. Poza poświęconym czasem, nie ponosisz większych kosztów.
Możliwości rozwoju / zdobycia lepszych warunków pracy dla doświadczonych traderów
Temat przede wszystkim powinien zainteresować te osoby, które na amerykańskich rynkach akcji spędziły już jakiś czas, posiadają zadowalające wyniki, a nie są usatysfakcjonowane poziomem payoutu. Traderzy stają przed wyborem: spróbowania swoich sił grając na własne ryzyko bezpośrednio dla centrali firm typu "proprietary trading". Pomiają one pośrednika jakim staje się właściciel filii danego biura - zostając graczem określanym jako "Remote Day Trader". Decyzja taka powoduje znaczący wzrost payoutu -> firmy oferują bowiem payout na poziomie od 70% do 90% (zdarza się i więcej). Średnia na poziomie około 80%.
Większość osób może zadać sobie pytanie czy za wzrostem payoutu nie idą może jakieś ukryte koszt, większe opłaty transakcyjne. I tutaj odpowiedź powinna zadowolić: w przypadku większości firm opłaty nie zmieniają się znacząco. Dla porównania: w biurach podstawowe opłaty clearing fee są na poziomie 10-25 centów na 1000 akcji. Remote traderzy średnio otrzymują ofertę na poziomie 15-25 centów na 1000 akcji. Jak więc widać bardzo zbliżona oferta do opłat w biurze. Wszelkie inne opłaty, które narzucone są bezpośrednio od giełd (SEC fee, NASD/TAF) są na podobnym poziomie. Niektóre firmy jedynie ciut zaokrąglają opłaty.
Jednak decyzja aby pozostać Remote Traderem wiąże się również z kosztami oraz ryzykiem jakie spoczywa na graczu. Przede wszystkim musi on wpłacić risk deposit (na poczet ewentualnych strat i zabezpieczenie). Druga kwestia to potrzeba zadbania o swoje stanowisko pracy (odpowiedni sprzęt, łącze internetowe). To podstawowe koszty z jakimi musi liczyć się osoba zainteresowana tym tematem.
A oferta na rynku firm jest naprawdę szeroka. Na świecie istnieje ponad 200 firm oferujących zdalną pracę dla traderów. Każdy z Was musi wybrać tą, której oferta wyda się najbardziej korzystna pod kątem: bezpieczeństwa, wsparcia technicznego, oferty oraz wszelkich innych z Twojego punktu widzenia ważnych informacji.
Osobiście współpracuje obecnie z jedną z najstarszych firm proptradingowych na rynku, a dokonuje to poprzez moją grupę tradingową - www.remotedaytrader.pl.