Dlaczego proptrading, a nie konto u brokera?

imagesWiele osób, które pragną rozpocząć inwestycje na giełdach amerykańskich nie rozumie jaka jest różnica między tradingiem w firmie Proprietary Trading Firm, a otwarciem normalnego konta (retail account) u brokera. Warto zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów, które pozwolą ocenić jaki rodzaj konta byłby dla Ciebie bardziej opłacalny oraz zrozumieć różnice jakie dzielą Prop Tradera oraz Retail Tradera.

Większość z Was zwróci uwagę przede wszystkim na koszty oraz prowizje jakie cechują danego brokera i na tym będą bazować przy wyborze najlepszego rachunku pod inwestycje. Jednak poziom kosztów oraz prowizji to nie wszystko, liczą się również inne informacje takie jak:

  • wykorzystywane platformy
  • kredyty (tzw. rebates za dodawania/branie płynności z rynku)
  • opłaty
  • ETB (easy to borrow list - czyli możliwość otwierania krótkich pozycji)
  • buying power
  • szkolenia.

Dopiero analiza wyżej wymienionych aspektów pozwoli Ci w pełni zrozumieć różnicę pomiędzy kontami w firmie proptradingowej oraz u brokera zagranicznego.

Poziomy opłat oraz prowizji

Bardzo ważny aspekt, jednak uzależniony od stylu gry tradera oraz obrotu jakiego dokonuje. Szczególnie ważne dla graczy jednosesyjnych wykonujących bardzo dużą liczbę transakcji w ciągu sesji.

Retail Trader - prowizje zazwyczaj naliczane od otwarcia pozycji, a nie od jej wielkości. Zazwyczaj opłata ta jest wielokrotnie większa w porównaniu do prowizji pobieranych przez firmy proptradingowe (np. 10$ za otwarcie pozycji wielkości 1000 akcji, w porównaniu do np. 25c w firmie proptradingowej). Dodatkowo pobierane opłaty: za platformę (ale i tutaj zdarzają się wyjątki, szczególnie dla graczy osiągających określony obrót w skali miesiąca).

Prop Trader - firmy proptradingowe oferują bardzo niski poziom prowizji, zazwyczaj liczony na pojedynczą akcje. Dla przykładu może to być np. 25c/1000 akcji lub 15c/1000 akcji. Wiele firm oferuje poziom prowizji uzależniony od obrotu - im większy obrót w skali miesiąca generuje inwestor, tym mniejsze prowizje płaci. Dodatkowo firmy pobierają opłaty za platformę, z której trader korzysta oraz za kwotowania. Niektóre firmy pobierają jeszcze dodatkowy tzw. desk fee (ten aspekt uzależniony jest od faktu czy gracz pracuje bezpośrednio w biurze czy zdalnie jako remote trader).

 

Rebates

Rebates, czyli kredyty, które wypłacane są graczom wykorzystującym ECNy do składania zleceń. ECN płacą lub pobierają dodatkowe opłaty od inwestorów w zależności od tego czy gracz dodał płynność na rynek (tzw. adding liquidity, porównując do rynku akcji na GPW - zlecenia z limitem) lub zabrał płynność z rynku (tzw. removing liquidity, porównująć do GPW - zlecenia pkc).

Retail Trader - brokerzy ustawiają stałe opłaty za otwarcie pozycji. Nie biorą pod uwagę możliwości wykorzystania ECN'ów w tradingu przez co np. scalping jest o wiele mniej opłacalny, a credit trading w ogóle nie ma znaczenia. U niektórych brokerów istnieje możliwość skorzystania z ECN'ów lub broker automatycznie stara się przesłać zlecenie do najtańszego dostawcy.

Prop Trader - w firmach proptradingowych, traderzy otrzymują pełne możliwości jakie daje wykorzystanie ECN'ów. Czyli są opłacani za dawanie płynności (adding liquidity) oraz pobierane są dodatkowe opłaty za branie płynności z rynku (removing liquidity). Dodatkowo firmy udostępniają graczom pełen szereg ciemnych ksiażek oraz routerów. Dzięki temu traderzy mają możliwość wyboru ECN'ów/Dark Pooli/Routerów których koszt na 1000 akcji waha się od 0.7$ do 4$ przy braniu płynności lub do ok 3$ przy dawaniu płynności. Ceny te ulegają co jakiś czas zmianom.

 

Platforma do tradingu

Retail Trader - broker udostępnia szereg różnych rozwiązań, które inwestor może wykorzystać do zawierania transakcji: poprzez strone www, przez telefon, przez komórkę czy poprzez program instalowany na komputerze. Platforma do instalacji na komputerze zazwyczaj jest dodatkowo płatna - chyba że trader osiągnie wymagany poziom obrotu w skali miesiąca, wtedy istnieje możliwość darmowego wykorzystania platformy.

Prop Trader - zwykle oferowana jest jedna lub kilka platform tradingowych, które instalowane są na komputerze. Od gracza pobierana jest stała miesięczna opłata za wykorzystanie platformy. Dodatkowo inwestorzy korzystający z firm proptradingowych mają możliwość dostępu do pełnej głębi rynku (tzw. market depth), dzięki czemu widzi pełen zestaw ECN'ów. Usługa ta jest oczywiście dodatkowo płatna. Dostęp do pełnego arkusza zleceń jest bardzo dobrym rozwiązaniem, szczególnie przy niektórych strategiach tradingowych.

 

Buying power, wielkość dostępnego kapitału

Retail Trader - w przypadku graczy daytradingowych, istnieją większe wymagania kapitałowe. Warto zapoznać się z SEC & FINRA NASD 2520 RULE. Czyli ustaleniami co do wielkości wymaganego depozytu dla transakcji daytradingowych (min. 25 000$) oraz ograniczeniami jakie one wprowadzają.

Prop Trader - w firmie proptradingowych, poziom dostępnego kapitału uzależniony jest od firmy z którą współpracujesz, wielkości wpłaconego depozytu oraz zarządzania ryzykiem. Zazwyczaj firmy oferują 5x, 10x, 20x, 50x czy 100x większy kapital do tradingu w porównaniu do wpłaconego depozytu. Jest to z pewnością lepsze rozwiązanie dla graczy mających depozyt ponizej 25k$ lub dla których strategia tradingowa najlepiej spisuje się przy najniższych prowizjach jakie zapewnia firma proptradingowa. W tym wypadku trzeba pamiętać, że za dostęp do znacznego kapitału firma pobiera część % z osiąganych zysków (zależne od firmy oraz historii tradingowej inwestora).

 

Easy To Borrow List - dostępność shortów do zajmowania pozycji krótkich

Zarówno gracze retail jak i prop podlegają regulacjom SEC, tzw. Regulation SHO (szczególowa informacje o regulacji pod tym linkiem). Traderzy muszą mieć dostępne shorty u brokera, aby otworzyć krótką pozycję: czyli znajdować się na tzw. ETB list. Część spółek możliwa jest do lokalizacji i pożyczenia na krótkie pozycje, tzw. threshold list. Spółki niemożliwe do shortowania znajdują się na Hard To Borrow list, które zwykle aktualizowane są co 24 godziny.

Retail Trader - w przypadku graczy retail, najczęściej możliwe spólki do shortowania znajdują się na ETB list. Rzadko zdarza się aby spółki z threshold list zostały danego dnia dodane to ETB list. Stwarza to sytuacje kiedy gracz traci dobrą możliwość do zajęcia krótkiej pozycji.

Prop Trader - firmy proptradingowe, z racji faktu, że współpracują z dużymi firmami clearingowymi mają znaczną przewagę nad brokerami. Mają bowiem możliowość lokalizacji shortów na spółkach zarówno przed sesją jak i po (w pre i post markecie), ale również w godzinach sesyjnych.

 

Szkolenia, edukacja oraz rozwój

Retail Trader - brokerzy zazwyczaj posiadają dział "edukacja" na swoich stronach internetowych, gdzie zebrane w pigułce są najważniejsze informacje związane z inwestycjami. Część z brokerów organizuje również szkolenia/prezentacje, na których prezentują informacje o analizie technicznej czy fundamentalnej - jednak glównym założeniem takich szkoleń jest pozyskanie nowych klientów.

Prop Trader - wśród firm proptradingowych znajdują się takie, które oferują konkretny pakiet szkoleń dla współpracujących traderów. Przede wszystkim takie szkolenia przewidziane są dla graczy zatrudnianych w stacjonarnych biurach proptradingowych. Część firm oferuje również szkolenia online/stacjonarne dla graczy zdalnych (remote traders). Różnica jest taka, że firmy proptradingowe kładą główny nacisk na praktykę oraz wykorzystanie wiedzy ze szkoleń w realnym tradingu (firma zarabia również na zyskach graczy, więc przykłada się do tego aby to traderzy osiągali jak największe zyski).

Mam nadzieję, że wyżej opisane różnice, rozjaśniły wielu z Wam czy różni się konto u brokera od współpracy z firmą proptradingową.