Tape reading - jako skuteczna strategia tradingowa cz. 2

imagesW ostatnim numerze opisałem dwa narzędzia wykorzystywane przeze mnie w daytradingu na amerykańskich rynkach akcji: Level II oraz Time and Sales. Dzisiaj przedstawię, niektóre ze strategii, bazujących na czytaniu z w/w narzędzi, które możesz wykorzystać na co dzień w inwestycjach jednosesyjnych.

 

 

Wielkość zleceń i ich znaczenie

Jednym z najstarszych, wydawałoby się że również najprostszych zagrań jest wykorzystanie dużego gracza i podpięcie się pod jego ruch.

W tym celu należy znaleźć na rynku zlecenia znacznie odbiegające od normy:

 • typowa wielkość zlecenia na spółce na określonym poziomie wynosi: 100-2000 akcji
 • widzimy zlecenie o wielkości np. 30 000 akcji
 • możemy stwierdzić, że jest to duże zlecenie, tzw. Big print.

Następnie określić w jaki sposób zachowują się gracze w pobliżu tego dużego zlecenia. To pozwala określić, które z niżej wymienionych zagrań warto zastosować.

W momencie kiedy zlokalizowane jest już duże zlecenie w oknie kwotowań istnieją 3 możliwe scenariusze zagrania:

 1. Granie pod odbicie od dużego poziomu zlecenia
 2. Granie na wybicie powyżej dużego zlecenia
 3. Krótkie scalpy

Zazwyczaj duże zlecenie pojawia się na poziomie ważnego wsparcia lub oporu. Tak jak w analizie technicznej, tak i podczas tape readingu, możemy wykorzystać wsparcie/opór do zagrania przeciwko zgodnie z jego kierunkiem.

 

Zagranie 1

Po stronie OFFER widzimy zlecenie o wielkości 100 000 akcji. Ustawiamy shorta po cenie 8.49 oczekujących na to, że OFFER okaże się mocnym oporem. W ten sposób otwieramy pozycję krótką, oczekując na odbicie zgodne ze średnim dziennym zasięgiem ruchu danej spółki (tzw. ATR, average true range).

Na co zwracamy uwagę w tym zagraniu to fakt, że:

 • na oknie TAS, większość zleceń zawieranych jest przez małych graczy: wielkości 100-300 akcji na wypełnienie
 • wielkości zleceń na Level II: po stronie OFFER duże zlecenie; po stronie BID zlecenia między 100 a 1300 akcji

 

 

 

Powyższe zagranie jest najbardziej skuteczne w przypadku spółek, na których nie planowana jest publikacja wyników kwartalnych w najbliższym czasie, danego dnia nie zauważamy wzmożonego wolumenu. Czyli zachowuje się typowo dla swoich średnich: dziennej zmienności oraz średniego wolumenu.

Realizacja ruchu zwykle zgadza się z założeniami, które mogą wynikać również z analizy techniczne

 

 

Zagranie 2

Drugi scenariusz, który możemy zagrać, gdy rozpoznajemy duże zlecenie to granie przeciwko jemu. Gdy zauważamy zlecenie po stronie offer – otwieramy pozycję długą; gdy zauważamy zlecenie po stronie bid – otwieramy pozycję krótką.

Po stronie offer zauważamy duże zlecenie sprzedaży - > 50 000 akcji. W momencie kiedy zlecenie jest realizowane, podpinamy się pod ten ruch, otwierając pozycję długą.

Na co zwracamy uwagę w tym zagraniu to fakt, że:

 • na oknie TAS, większość zleceń stanowią zlecenia minimum kilku tysięcy akcji
 • wielkości zleceń na Level II: duże zlecenie nie stanowi w tym wypadku znaczenia, gdyż wzrostu wolumenu na spółce jest znaczący, co stanowi dodatkowy sygnał mocnego wybicia

 

Powyższe zagranie jest najbardziej skuteczne w przypadku spółek, na których pojawiła się informacja odnośnie danych finansowych lub news, który był motorem napędowym spółki.

W przypadku tego wybicia, ważne zauważenia jest nie tylko to w jaki sposób nastąpiły wypełnienia dużego zlecenia, ale również obrót jaki utrzymywał się w kolejnych świecach, co potwierdzone jest poniższym wykresem. Warto zwrócić uwagę na olbrzymią różnicę miedzy obrotem na danej sesji giełdowej, a poprzedniej.

 

Ukryte zlecenia na rynku

Duzi gracze, którzy planują zamknąć lub otworzyć znaczącą pozycję na rynku, zazwyczaj pragną to zrobić w sposób jak najmniej wpływając na kurs spółki. Dzięki temu: osiągają najlepsze ceny otwarcia pozycji, nie dają uprzedniego sygnału na rynek, że pojawił się na nim znaczący gracz. W tym celu wykorzystywane są ukryte zlecenia lub zlecenia z wartością ujawnioną.

Kiedy zauważasz pojawiające się refreshery po stronie bid lub offer masz dwie możliwości zagrań. Pierwsza jest to podążanie za dużym ukrytym graczem, który chce zakupić/sprzedać tak dużą liczbę akcji, że woli to robić poprzez zlecenia o wartości ujawnionej. Zlecenia te powodują, iż nie pokazuje on oficjalnie na rynku jak duża pozycję zamierza otworzyć, dzięki czemu nie doprowadza do nagłego szału zakupów lub reakcji spadkowej.

Ukryte zlecenie które można w ten sposób zaobserwować wygląda następująco:

 • po cenie 10.05 widzimy złożone zlecenie 5000 akcji na ECN Nasdaq
 • realizowane są po tej cenie zlecenia: 2000 akcji, 5200 akcji, 3800 akcji
 • sumarycznie zostało zrealizowanych 11 000 akcji po cenie 10.05
 • po egzekucji zleceń po cenie 10.05 nadal widzimy 5000 akcji po bid na Nasdaq'u
 • świadczy to o refresherze na tym poziomie cenowym


W takim momencie przed Tobą istnieją dwie możliwości pod jakie możesz zagrać.

Zagranie 1

W momencie kiedy rozpoznajemy refreshera:

 • pojawia się ukryte zlecenie po stronie bid po cenie 10.05
 • staramy się wejść po tej samej cenie lub centa wyżej
 • oczekujemy na ruch wzrostowy, który spowodowany jest kierunkiem ruchu w którym otwiera pozycję duży ukryty gracz


Decyzja o otwarciu pozycji wspierana jest tym, że duży gracz jest po tej samej stronie. Ryzyko w takim zagraniu jest dość jasno określone. Zamknięcie następuje natychmiastowo w momencie kiedy ukryty gracz zniknie (lub w pełni zostanie zrealizowane jego zlecenie – bo jak duże jest tego nie wiemy nigdy).

Zagranie 2

W momencie kiedy rozpoznajemy refreshera, istnieje drugi scenariusz zagrania:

 • pojawia się ukryte zlecenie po stronie bid po cenie 10.05
 • oczekujemy na otwarcie pozycji krótkiej w momencie kiedy duże ukryte zlecenie po stronie bid zostanie w pełni zrealizowane i cena przeskoczy do poziomu 10.04
 • często w takim wypadku gracze otwierający długie pozycje wraz z ukrytym graczem, zaczynają z jak najmniejszą stratą realizować posiadanie już pozycje długie, doprowadzając do krótkotrwałego ale dynamicznego zazwyczaj spadku


Zagranie to wymaga większej cierpliwości. Oczekiwania na przebicie zlecenia ukrytego gracza, może trwać nieraz godzinami. Oczywiście istnieje tutaj możliwość zlecenia oczekującego, które zostanie aktywowane w momencie kiedy 10.05 zostanie zrealizowane i zostanie przeprowadzona transakcja po niższej cenie.

Z doświadczenia wiem, że przebicie tego typu zlecenia skutkuje zwykle mocniejszym ruchem, dynamicznym, gdyż graczy którzy ustawiają się po stronie ukrytego gracza, jest zazwyczaj bardzo dużo.

Podsumowanie

W daytradingu na giełdach akcji, obserwacje zachowań cen (dzięki Level II), zmian wolumenowych (dzięki wykresowi) oraz sposobu w jaki realizowane są zlecenia (dzięki oknu TAS), stanowią jedną z skutecznych strategii tradingowych. Odpowiednia interpretacja taśmy oraz kwotowań z początku może wydawać się żmudna i męcząca. Z czasem, a zarazem dzięki nabywanej praktyce, staje się to zajęciem prostym. Kiedy gracz giełdowy zaczyna szukać określonych patternów, zaczyna podchodzić do tradingu bardziej automatycznie. Pamiętać należy, że nie można interpretować i starać się zrozumieć każdej transakcji. Tak jak w analizie technicznej, gracz wybiera określone formacje, pod które stosuje swoją strategię, tak samo w przypadku tape readingu.