[Trading] Analizuj swój rozwój w tradingu

analizuj

 

Trading to nieustanna nauka. Zarówno gdy rozpoczynasz dopiero przygodę na rynku, jak również gdy jesteś już na nim dłuższy czas. Zawsze pojawia się coś nowego lub powraca któryś ze starych, błędnych nawyków. Jak temu zaradzić? Co robić by wyciągać wnioski z analizy swoich zagrań oraz zachowań? W poniższym wpisie przybliżę Wam jeden z moich sposobów na analizowanie sesji, która wpływa na poprawę moich wyników tradingowych.

 

Mając określone cele - analizuj ich realizację  

W ostatnim wpisie, który odnosił się do osiągnięcia sukcesu na rynku (Jak odnieść sukces w tradingu oraz zacząć systematycznie zarabiać) wspominałem o tym, że warto zdefiniować czym jest dla Ciebie sukces. Czyli swego rodzaju określenie celu, jaki masz w tradingu.

Budując własną strategię, a uprzednio cały plan tradingowy - przygotowujesz zestaw odpowiedzi na określone pytania. Odpowiedzi, które dzięki temu że zapisane na kartce papieru - będziesz w stanie już w najbliższej przyszłości przeanalizować. A to pozwoli Ci na małą refleksje - plany vs. rzeczywistości. Będziesz wiedział w jakim stopniu założenia są realizowane oraz co wpływa na brak ich realizacji. 

Do wykonania tego zadania wykorzystuje programy do nagrywania video - zarówno darmowe jak i płatne. Ale również coś co nie wymaga od Ciebie większego zachodu oraz za co nie poniesiesz większych kosztów -> kartki papieru i długopis.

 

Jakie programy wykorzystuje do analizowania i nagrywania sesji?

Do nagrywania wykorzystuje dwa programy. Jeden z nich służy mi wyłącznie do nagrywania sesji, drugi do późniejszej edycji plików (to przede wszystkim w celach ich przerobienia pod publikację na łamach kanału na Youtube - Polish Day Trader).

 

# HyperCam 2 - program do nagrywania pulpitu

Korzystam z tego programu. Czemu akurat ten? Podesłał mi go kiedyś znajomy i tak pozostało. Prosty w obsłudze i posiada te funkcje które mi wystarczają.

Nagrywając całą sesję - plik zajmuje mi około 1-1.5GB. Czy dużo? Sam nie wiem, dysk mam wystarczająco duży, a robiąc przegląd sesji co jakiś czas usuwam te, podczas których nie wydarzyło się nic nadzwyczajnego lub pozostawiam tylko fragmenty, w których zawierane były transakcje.

Co ważne, korzystam z innego kodeka - automatycznie wbudowane powodują, że zapisywane pliki zajmują strasznie dużo GB. Kodek ten to: Xvid MPEG-4 Codec.

Ile kosztuje? Program jest darmowy. Możesz go pobrać stąd: HyperCam 2.

 

 

# Camtasia Studio 8 - program do nagrywania oraz edycji

Zacząłem korzystać z tego programu już jakiś czas temu. Oficjalna strona: http://techsmith.com


Czemu nie nagrywam przy wykorzystaniu tego programu? Błahy powód - ma trochę wbudowanych skrótów klawiszowych, które przeszkadzają w skrótach które mam ustawione na platformie tradingowej :)

Program aktualnie kosztuje 358,80$ za licencję. Trochę to jest, dlatego warte wykorzystania tylko w wypadku jeżeli zależy Ci na obróbce. Jeżeli obróbka np. w Windows Media Playerze jest dla Ciebie wystarczająca, wtedy nie ma sensu nawet kupować.

 

Odpowiedzi na jakie pytania szukam podczas analizy swoich nagrań

analizaPoza nagraniami video z każdej sesji, robię również odręczne notatki. W notatkach tych zapisuje na bieżąco - popełniane błędy, których jestem świadom. Te których nie jestem, wyjdą gdy przeanalizuje nagrania.

 

Kluczowe pytania jakie zadaje sobie podczas analizy dotyczą tego jak przebiegał cały proces decyzyjny przy otwieraniu pozycji oraz tego jak zarządzałem w dalszej części pozycją.

Druga seria pytań skupia się na wszelkich aspektach psychologicznych i emocjonalnych. 

 

Analiza nagrań

Analizując nagrania szukam:

- najbardziej zyskownych transakcji

- najbardziej stratnych transakcji

Zadaje sobie pytania dotyczące tego co mogłem lepiej zrobić w prowadzeniu pozycji, aby wygenerowany zysk był większy. Analizuje w tym wypadku wykres oraz kwotowania - szukając cech, które się powtarzały i sugerowały dłuższe przetrzymanie pozycji.

W przypadku pozycji stratnych - odpuszczam te które zamykałem zgodnie z założeniami. Realizowałem bowiem w takich przypadkach założenia strategii. Przeglądam te transakcje, które skończyły się większą niż zakładana przeze mnie w strategii stratą. Sprawdzam czy błąd wynikał ze złamania zasad, a więc problemów z emocjami gdy pojawiła się strata. Czy może ta strata wynikała z nagłej, niespodziewanej sytuacji (news na spółce, nagła zmiana kursu po mocnym zleceniu które pojawiło się na rynku itp.).


Pamiętaj! To co znajdziesz w historii transakcji u brokera - to tylko zapis: wejścia i wyjścia z pozycji. Nagranie video to przypomnienie tego co zachodziło na danej spółce i powodowało u Ciebie podjęcie decyzji o otwarciu czy zamknięciu pozycji. Analiza nagrań (w moim wypadku) daje mi znacznie więcej niż czysty raport tradingowy.

 

Analiza zachowań

Jeżeli któreś z transakcji odstawały od normy - in plus czy in minus. Wtedy staram się spojrzeć w swoje notatki sesyjne. Na których w trakcie sesji notuje, jeżeli zauważyłem u siebie zachowanie które wpłynęło na większy minus. Oczywiście zdarza się również, że zapisuje w jakim nastroje się znajdowałem, gdy wygenerowany został ponadprzeciętny zysk.

W przypadku pozycji stratnych - odpuszczam te które zamykałem zgodnie z założeniami. Realizowałem bowiem w takich przypadkach założenia strategii. Przeglądam te transakcje, które skończyły się większą niż zakładana przeze mnie w strategii stratą. Sprawdzam czy błąd wynikał ze złamania zasad, a więc problemów z emocjami gdy pojawiła się strata. Czy może ta strata wynikała z nagłej, niespodziewanej sytuacji (news na spółce, nagła zmiana kursu po mocnym zleceniu które pojawiło się na rynku itp.).


Zdarza się bowiem, że na prowadzenie pozycji mogły mieć wpływ czynniki pozagiełdowe. Warto zdawać sobie z tego sprawę, by następnym razem np. odpuścić trading gdy podobna sytuacja pozatradingową ma miejsce.


Dlatego też notatki odręczne to nieraz niezła kopalnia wiedzy na temat tego co zachodziło w Twojej głowie. Wystarczy po prostu to na bieżąco notować. Gdy zaczynasz przygodę z tradingiem notatek będziesz miał więcej. Po jakimś czasie naturalnym jest, że będzie ich znacznie mniej.

 

 

Podsumowując

Dzięki nagraniom sesyjnym staram się szukać u siebie obszarów, w których widzę progres. Pozwala mi to potwierdzić, że wprowadzane zmiany w strategii czy od strony nastawienia/emocji - mają sens. Z drugiej strony analiza powoduje, że widzę które zachowania nadal powodują, że coś mnie hamuje w rozwoju. Pamiętajcie czasami naprawdę mała zmiana w tradingu potrafi niesamowicie wpłynąć na wyniki. Trzeba tylko umieć zdać sobie z tego sprawę!


 

A jak wy pracujecie nad swoim rozwojem? Podziel się ze mną swoim sposobem, z miłą chęcią wykorzystam inne ciekawe pomysły, które mogą pozytywnie wpłynąć na mój trading!