[Trading - video] - Wyżej już nie wzrośnie lub mocniej już nie spadnie

aqxp3

 

Na ustach wielu daytraderów w minionych dniach pojawiała się spółka AQXP. Jaki był powód? Wzrosła w przeciągu 2 sesji z ceny 1.79$ do 11.68$ (pierwszego dnia) oraz do 55.75$ (drugiego dnia). Wzrost o ... uwaga uwaga - 3014%! Niesłychane prawda. I tak jak wyjątkowa była ta sytuacja, świadczy fakt, że nie pamiętam tak mocnego wzrostu w ostatnich latach. W ciągu ostatnich dni otrzymałem dużo maili z pytaniami - czy trejdowałem tam, czy traderzy wchodzący w skład mojej grupy zarobili na tym ruchu miliony itp. itd.

W poniższym wpisie chciałbym zwrócić uwagę na kilka kwestii, które powinny odpowiedzieć Wam na pytanie - jak z mojego punktu widzenia wyglądają momenty gdy trejduje się / obserwuje tak mocne wzrosty. Także jakie ryzyko niesie za sobą trading na spadki oraz czemu nie wykorzystałem tego ruchu.

Na początek kilka wykresów

Na poniższych wykresach znajdziecie spółkę AQXP na interwale 5 minutowym, godzinowym oraz dziennym.

 

aqxp1

 

aqxp1

 

aqxp1

 

AQXP, ale równiez inne spółki 

Na filmie niżej kilka słów na temat tego ruchu, jak również informacje o tym jakie ryzyko niosło ze sobą trejdowanie na spółce pod kątem szukania wejścia na pozycję krótką. Dodatkowo pokazuje przykłady innych spółek z ostatnich sesji, na których doszło również do mocnego wzrostu i tak samo szybkiego powrotu ceny. Opowiadam również o tym gdzie otwierałem na nich pozycję i dlaczego. Jak również dlaczego warto czasem powstrzymać się od tradingu.

 

{youtube}uvN8ykBON_c{/youtube}

 

Nie przewidzisz ruchu

Tak jak napisałem powyżej, nie jest się w stanie przewidzieć ruchu. Oczywiście strategia może mieć swoje założenia, które się będą spełniać. Natomiast nie ma możliwości by przewidzieć tak spektakularny wzrost jaki miał miejsce na AQXP. Na pewno jest wielu szczęściarzy, którym udało się przetrzymać pozycję - i świetnie. Natomiast chciałbym w tym miejscu odpowiedzieć na pytania, które otrzymywałem. Czy trejdowałem na tej spółce i ile z tego ruchu zrealizowałem.

Tak trejdowałem, ale jedynie dnia pierwszego. Zaliczyłem wtedy łącznie około 60 centów ruchu. W skali całego dnia wygląda to dość skromnie skoro spółka z 2.43$ ruszyła na 11.68$. Nie będę się nawet spierał, że jest inaczej. Jednak zwrócę uwagę na fakt, że grałem zgodnie ze swoimi założeniami, które kazały mi w określonym miejscu wejść w pozycję, a po określonej cenie zrealizować zysk. Oczywiście aż oczy przecierałem ze zdumienia, gdy kurs się nie zatrzymywał ale cały czas wzrastał. Ale nie wpływało to na podjęcie przeze mnie decyzji o ponownym otwarciu długiej pozycji. Po prostu nie miałem ku temu sygnałów, które wynikałyby z moich strategii oraz założeń dotyczących doboru spółki. Chciałbym zwrócić uwagę na to, że zupełnie inaczej prezentowały się kwotowania gdy cena spółki była na poziomie 2-5$, a inaczej gdy cena dotarła w rejony 10$ nie wspominając już o 30-50$.

Co mam tutaj na myśli:

- spread - z 1-3 centów, zmienił się do poziomu kilkudziesięciu centów lub nawet 1-2 dolarów

- wielkość zleceń na bid/offer - im niższa cena tym zleceń było więcej. Zresztą spójrzcie na prezentowanym filmie na wykres i na wolumen jaki był w trakcie pierwszego dnia, a jak wyglądał drugiego gdy kurs ruszył z 17.56$ na 55.75$.

 

 

Short Squeeze

Trading na spółkach określanych mianem - pump and dump. Czyli pompowanie spółek, a po nim szybkie spuszczenie powietrza i spadek niesie za sobą olbrzymie ryzyko. Pamiętajcie, że na giełdzie mogą dziać się rzeczy które nie można zamknąć w jakiekolwiek ramy. AQXP jest tego najlepszym przykładem. I jestem bardziej niż pewien, że za jakiś czas zobaczymy spółkę ponownie na poziomie <10$ czy nawet na poziomie kilku dolarów. Jednak szukanie pozycji krótkiej podczas tak mocnego ruchu wzrostowego to proszenie się o wyczyszczenie konta, szczególnie jeżeli nie posiadasz dużego zabezpieczenia.


Skąd to wynika? Przede wszystkim biorąc pod uwagę możliwość tradingu na spadki, bardzo dużo graczy szuka spółek, którą są szybko napompowane. Po pierwszym dniu AQXP właśnie na taką spółkę wyglądała. Bardzo dużo osób załadowało się w pozycje krótkie pierwszego dnia wzrostów. Świadczy o tym chociażby fakt, że praktycznie żaden broker nie miał dostępnych shortów na niej. Gdy kurs drugiego dnia zaczął wzrastać, osoby posiadające pozycje krótkie zaczęły w panice zamykać pozycje. Dodając do tego osoby, które w nadziei na dalsze wzrosty zaczęły kupować akcję - mieliśmy podwójną dawkę uderzeniową.


Nagłe pozbywanie się shortów przez traderów nazywane jest short squeezem. W tym miejscu zapraszam na stronę: http://shortsqueeze.com/ gdzie możecie śledzić informacje dotyczące otwieranych pozycji krótkich na spółkach.

 

 

Ryzyko grania na spadki

Gdy kupujesz akcje np. za wartość 10 000$. Ta kwota stanowi o całkowitej stracie jaką możesz ponieść gdyby kurs spadł do 0. Czyli wiesz doskonale ile możesz maksymalnie stracić. Trejdując na spadki, tego nie wiesz.


Dla przykładu - jeżeli postanowiłbyś otworzyć pozycję krótką na spółce AQXP z ceny 25$ - bo wyżej już przecież nie może pójść. Załóżmy, że wielkość Twojej pozycji wynosiłaby 1000 akcji. Traciłbyś na tej pozycji ponad 30k$ w momencie kiedy dotarła do poziomu >55$. Czyli traciłbyś więcej niż wartość początkowo otwartej pozycji. Biorąc pod uwagę, że brokerzy oferują w ramach intraday lewar - gdybyś z niego korzystał strata mogłaby być odpowiednio wyższa.

 

 

Graj swoje

To zawsze powtarzam, trzeba grać swoje. Swoje strategie które znasz i rozumiesz. Oczywiście nie przeczę, czasami trzeba zaryzykować. Wolę jednak ryzykować grając większa pozycję na strategii którą rozumiem. W przypadku AQXP drugiego dnia ruch był dla mnie niezrozumiały. Gdybym otworzył pozycję długą lub krótką (szukając przypadkowego odwrócenia) - równie dobrze mógłbym iść do kasyna. Bo było by to zupełnie losowe i nie poparte niczym. A nie lubię trejdować gdy nie znam argumentu za tym stojącego. Kupuje bo rośnie, czy sprzedaje bo spada - to nie powód dla mnie by otwierać czy zamykać pozycję.

 

Co mnie cieszy :)

Bardzo cieszy mnie to, że trafiła się taka spółka jak AQXP. Bo tyle pytań ile w ostatnim czasie, dawno nie przychodziło. Wystarczy medialnym szum na temat olbrzymiego ruchu, aby nagle dużo osób zwróciło uwagę na istnienie giełd amerykańskich.

Świetnie, bo staram się popularyzować tematykę tradingu na NYSE, NASDAQ, AMEX od 2007 roku. A takie sytuacje tylko w tym pomagają :) 

Traderzy z innych rynków lub początkujący traderzy - pamiętajcie że takie sytuacje trafiają się niesłychanie rzadko. Jednak zmienność na spółkach w USA jest olbrzymia, spółek które notują wzrosty czy spadki w trakcie sesji na poziomie kilkunastu czy kilkudziesięciu procent - jest bardzo dużo. Jest w czym wybierać :)  Zresztą zapraszam do cotygodniowego przeglądu najmocniejszych spółek abyście mieli tego świadomość.

Zapraszam Was do rozpoczęcia swojej przygody na największych giełdach świata jakimi są NYSE oraz NASDAQ!

 

 

Trejdujesz już na amerykańskich giełdach? A może chciałbyś zacząć, a nie wiesz jak? Zadaj pytanie poniżej z pewnością Ci odpowiem :).