[Trading] Jak podłączyć monitor do laptopa

laptop

 

Chciałbyś wykorzystać laptop w tradingu, ale brakuje Ci przestrzeni do rozmieszczenia większej liczby wykresów czy okien? Nie masz miejsca na postawienie profesjonalnego stanowiska wielomonitorowego lub cenisz sobie mobilność? W takim wypadku warto rozważyć wykorzystanie narzędzi, które umożliwią Ci podłączenie większej liczby monitorów do laptopa. 

W artykule tym znajdziesz porady jak podłączyć zestawy 1-4 monitorowe pod laptopa. Jakie narzędzia będą Ci do tego potrzebne oraz uwagi na temat tego, że nie zawsze ważna jest ilość monitorów. Oczywiście fajnie wygląda wielomonitorowe stanowisko - ale na początek oceń swoje potrzeby.


Stanowisko wielomonitorowe

Jestem zwolennikiem posiadania stanowiska, które z góry przeznaczone jest do jednej czynności czyli tradingu. Z racji tego w jaki sposób trejduje, korzystam ze stanowiska stacjonarnego, pod którym podpięte mam 6 monitorów.

Więcej o tym przeczytasz w poniższych artykułach:

1. Stanowisko tradingowe - dlaczego tak ważne.
2. Twoje stanowisko tradingowe - PC Trader BOX.
3. Stanowisko wielomonitorowe.
4. Stanowisko pracy tradera.

 

Często jednak otrzymuje za pośrednictwem strony lub poprzez firmę którą prowadzę PC Trader BOXTM - zapytania dotyczące możliwości podpięcia pod laptopa większej liczby monitorów. Jako, że nie zajmujemy się tym bezpośrednio w drugiej firmie, postanowiłem opisać tutaj jakie macie możliwości podpięcia monitorów pod laptopa. Podam kilka motywów, pod różny poziom zasobności portfela, ale co ważniejsze potrzeb.
 

Laptop i dodatkowy monitor

Coś dla osoby, której brakuje niewiele przestrzeni. A dodatkowy, jeden monitor - w 100% spełni zapotrzebowanie. Najprostsza forma, z której może skorzystać w zasadzie każdy posiadacz laptopa. To podpięcie pod laptopa monitora poprzez wejście w laptopie np. HDMI czy VGA lub nawet poprzez wejście USB.

W przypadku wyjść HDMI, VGA, DP - nie ma najmniejszego problemu - musisz zorientować się jakie masz dostępne wyjście w swoim laptopie, następnie dobrać odpowiedni monitor, które posiada takie wyjścia. Ceny monitorów min. 23" w takim wypadku zaczynają się już od 400 zł. To chyba najbardziej racjonalne i rozsądne wyjście jeżeli laptop + 1 monitor spełnia Twoje wymagania potrzebne do spokojnego tradingu

Nieco większy problem pojawia się w momencie kiedy chciałbyś podpiąć monitor za pomocą wyjścia USB 3.0. W takim wypadku liczba monitorów z takim wyjściem jest bardziej ograniczona. Monitory posiadające złącze USB są również droższe - ceny zaczynają się od kwoty około 1000 zł do 2500 zł. Jak widać jest to znacznie bardziej kosztowne rozwiązanie. Jeżeli chciałbyś podpiąć za pomocą złącza USB, lepiej wykorzystać adaptery USB, o których za chwilę.

 

Laptop i kilka dodatkowych monitorów 

Poniższe rozwiązania powinny usatysfakcjonować szczególnie tych z Was, którzy pragną aby głównym komputerem pozostał laptop, a zarazem pozostawiacie sobie furtkę pod podpięcie monitorów w razie potrzeby posiadania większej przestrzeni do rozmieszczenia swoich wykresów czy innych aplikacji. Pamiętaj, jeżeli Twój laptop nie ma zbyt dobrych parametrów - to co planujesz podpiąć na większej liczbie monitorów, niekoniecznie da radę uciągnąć Twój sprzęt.

Jest kilka rozwiązań, które przedstawię:

-> oparte na wejścia pod USB

-> adaptery pod większa liczbę monitorów

-> zewnętrzne stacje dokujące

 

# Opcja pierwsza - Podłączenie monitorów przy użyciu adapterów USB 3.0

Jeżeli posiadasz w laptopie wyjście USB 3.0 lub port Thunderbolt - możesz skorzystać z adapterów. Podpinasz takie urządzenie kablem USB do laptopa. Następnie pod urządzenie możesz podpiąć monitory za pomocą kabli HDMI, DVI czy VGA, DVI-D.  Jeżeli jesteś już posiadaczem monitorów, które nie posiadają wyjścia na USB - to rozwiązanie powinno Cię zadowolić.

Poniżej przedstawiam dwa przykłady. Pamiętajcie, że modele mogą się zmieniać. W ofertach zagranicznych firm, znalazłem również więcej produktów tej firmy, które mogą spełnić Twoje oczekiwania. Ja zamieszczam dwa przykładowe, dzięki którym zobaczysz jakie rozwiązania oferuje Startech.


Adaptery firmy Startech (model USB3DOCKHDPC) - rozbuduj swój laptop o kolejne 2 monitory, tablet, zewnętrzny dysk

Dzięki wykorzystaniu adapterów tej firmy - po podpięciu do USB na laptopie - masz możliwość skorzystania z przejść DP oraz HDMI i podpięciu się dzięki nim pod 2 kolejne monitory.
Cena: około 900 zł.

adapter

 

 

Krótki opis (w wersji angielskiej) jak podłączyć urządzenie pod monitory znajdziecie na poniższym filmie:

 

{youtube}k9YxGE-4ILQ{/youtube}


 


Adaptery firmy Startech (model USB3SMDOCKHV)
- rozbuduj swój laptop o kolejne 2 monitory

Nieco tańsze rozwiązanie adaptera. W tym wypadku jesteś w stanie podpiąć  monitory poprzez złącza VGA oraz HDMI.
Cena: około 450 zł.

 

adapter1

 

 

# Opcja druga - Podłączenie monitorów przy wykorzystaniu spliterów DisplayPort

Jeżeli posiadasz wyjście w laptopie na Display Port, miniDisplay Port lub Tunderbolt - to może być dla Ciebie opcja. W tym wypadku zorientuj się w ofercie firmy Matrox.

Firma oferuje splittery, dzięki którym podłączysz się pod 2 lub 3 monitory za pomocą wyjść Display Port. Istnieje również możliwość dodania adapterów pod VGA oraz DVI. Przy wersji 2 monitorowej - dostępne są wyjścia 2xDVI.

W ofercie dostępnych jest kilka urządzeń:

-> TripleHead2Go - w cenie 1200-1300 zł
-> DoubleHead2Go - w cenie 650-850 zł


spliter

 

 

Krótki opis (w wersji angielskiej) jak podłączyć urządzenie pod monitory znajdziecie na poniższym filmie:

 

{youtube}IM8qquHYMr0{/youtube}

 

 


# Opcja trzy -
Podłączenie monitorów przy wykorzystaniu stacji dokującej

Zewnętrzna stacja dokująca - to ciekawy sposób na podpięcie większej liczby monitorów. W zależności od wykorzystanej stacji - możesz podpiąć nawet 4 dodatkowe monitory. Jeżeli w laptopie masz wystarczająco dużo wyjść umożliwi Ci to posiadanie nawet 6 monitorów: laptop, monitor podpięty pod laptop + do 4 monitorów podpiętych pod zewnętrzna kartę graficzną. 

Poniżej opisałem kilka modeli, z których można skorzystać. W zależności od modelu - możliwość podpięcie od 2 do 4 monitorów.

 

karta11. Club 3D Sense Vision DualDisplay Docking Station - Cena około 550 zł. Dostępny w Polsce. Możliwość podpięcia 2 monitorów.

Masz możliwość podpięcia monitorów poprzez złącza DVI oraz HDMI.

 

 

 

karta22. Stacja Startech model USB3SDOCKDD - Cena około 670 zł. Dostępny w Polsce. Możliwość podpięcia 2 monitorów.

Masz możliwość podpięcia monitorów poprzez złącza DVI-D/DVI-I.

 

 

karta33. Stacja Itec/Pretec Dual Docking Station - Cena około 350 zł. Dostępny w Polsce. Możliwość podpięcia 2 monitorów.

Masz możliwość podpięcia monitorów poprzez złącza HDMI oraz DVI-I.

 

 

 

sidecar4. Stacja Zenview Sidecar - Cena około 1433 euro. Niestety, ale nie znalazłem go w Polsce. Możliwość podpięcia 4 monitorów.

Masz możliwość podpięcia monitorów poprzez złącza HDMI, DVI, VGA, DP.

Link do oficjalnej strony: http://www.digitaltigers.com/sidecar.asp

 
 

 

Korzystasz z innych rozwiązań? A może masz pytania? Zadaj je poniżej, warto aktualizować możliwości, bo technologia cały czas posuwa się do przodu.