Tick Size Pilot Program - ma zwiększyć płynność? Wątpie.

tick pl

 

Już 3 października w życie wejdzię "Tick Size Pilot Program", czyli olbrzymia zmiana w formie egzekucji zleceń na liczbie 1200 spółek notowanych na giełdach amerykańskich. Jest to póki co projekt pilotażowy, który obejmie określoną liczbę spółek podzielonych na trzy grupy. W zależności od tego, w której grupie znajdą się spółki, inaczej przebiegać będzie na nich możliwość egzekucji zleceń.

Zmiana ta według regulatorów ma pomóc w zwiększeniu płynności na rynku. Jak ma tego dokonać, szczerze nie wiem. Dla mnie to kolejne, dość durne zmiany, które nijak mają się do potrzeb traderów. SEC/FINRA powinna się skupić na zupełnie innych problemach. A jest ich przecież sporo.

Na czym ma to polegać i jak wpłynie na możliwości tradingowe? O tym napisałem poniżej.

 

 

Tick Size Pilot Program - na czym to polega

Celem wprowadzenia pilotażowego programu "Tick Size Pilot Program" jest ocena, czy rozszerzenie wielkości ticka (w tej chwili liczymy, że tick to 1 cent) do poziomu 5 centów - spowoduje wzrost atrakcyjności spółek, ich płynności oraz jakości (jakiej do cholery jakości? :) - ale przetłumaczyłem oficjalne stanowisko SEC).

 

Spółki, które zostały przygotowane do testów podzielone zostały na trzy grupy (poniżej wyjaśnie to na konkretnym przykładzie):

Grupa kontrolowana - czyli wszystkie spółki z wyłączeniem poniższych - będą kwotowane/trejdowane w taki sam sposób jak dotychczas.

 

  1. Grupa 1
    Kwotowana będzie z minimalnym poziomem ticka 5 centów. Jednak trejdowana będzie po aktualnych cenach.

  2. Grupa 2
    Kwotowana będzie z minimalnym poziomem ticka 5 centów, również 5 centów stanowić będzie minimalny poziom egzekucji. Wyjątkiem w tym przypadku będą zlecenia z midpointem, zlecenia inwestorów detalicznych oraz zlecenia negocjowane.

  3. Grupa 3
    Identyczne założenia jak dla Grupy 2. Tutaj dojdą również inne restrykcje, jak na przykład limitowana liczba zleceń która może być wypełniona na dark poolsach (ciemnych książkach). W tej grupie zwolnione z ograniczeń będą zlecenia pakietowe.

 

 

Przykład

Dobra przełóżmy to na język prosty, tradingowy. Przynajmniej na ten moment tak to przekładam zgodnie z moim zrozumieniem tego jak te zmiany mają wyglądać i co jest efektem moich rozmów z technicznymi, którze takie implementacje u brokerów wprowadzają.

 

Mamy taką sytuację. Najlepsza cena kupna to 10.10$. Najlepsza cena sprzedaży to 10.12$.

Grupa 1: chcąc kupić jakikolwiek pakiet akcji, muszę ustawić zlecenie kupna z ceną 10.15$. Jeżeli pomiędzy 10.10-10.15 znajdzie zlecenia do wypełnienia to dokona egzekucji po lepszej cenie. Jednak minimalny poziom zmiany cenowej musi wynieść 5 centów. Gdy zechce zamknąć to zlecenie, to również musi to być zmiana o 5 centów względem ceny wejścia.

Grupa 2: w tym wypadku moje zlecenie może być wypełnione po cenie 10.15$. Co ze zleceniami które stoją po 10.12-13-14 tego jeszcze nie wiem. Dość ciekawe i dziwne to zarazem. Jest szansa lepszego wypełnienia jeżeli ustawię zlecenie z midpointem (z min 5 c tickiem) to wtedy może mi się uda wypełnić zlecenie po 10.1250$.

Głupie prawda? Przecież mają zlecenia sprzedaży widoczne między 10.12-15 wolałbym po jak najlepszej cenie.

Grupa 3: w tym wypadku będzie możliwość lepszej egzekucji na dark poolsach. Jednak tutaj ciężko mi ocenić po jakiej cenie wypełnienie nastąpi. Będą na to limity, ale jak one zostaną przygotowane - nie mam zielonego pojęcia. Sama forma działania dark poolsów jest przecież praktycznie przez firmy nie wyjaśniana.

 

Jakie spółki wezmą udział

Wśród spółek, które wezmą udział w tym pilotażowym programie znajdziesz te o niższej kapitalizacji. Przejrzałem całą listę, z tych które na niej się znajdują znalazłem może z 20-30, które zdarzyło mi się trejdować w ostatnich latach. Także, sądzę że ta zmiana póki co nie wpłynie zbytnio na mój trading.

Jednak to program pilotażowy, więc po dwóch latach trwania programu pilotażowego, jest możliwość że zmiany zostaną wprowadzone na reszcie spółek. Dwa lata to szmat czasu, zobaczymy jak rynek oceni te zmiany.

Pobierz listę spółek, które wezmą udział w programie: Tick Size Pilot Rollout List.

 

Wiecej informacji

Jeżeli chcesz doczytać o programie odsyłam do oficjalnej strony FINRA, gdzie znajdziesz pełną dokumentację. Sprawdź: Tick Size Pilot Program.

Również ciekawy artykuł pojawił się na Bloombergu: SEC may risk harming investors with "trade-at rule" for stocks.

 

 

 

Co sądzisz o tych zmianach? Dużo spółek z tej listy rozpoznałeś?