[Trading] - Od czego zacząć - Jak zostać day traderem na rynku akcji

jakzostac

 

Dostaje bardzo dużo zapytań "Tomek, trafiłem na Twoją stronę, zainspirowała mnie, chce zostać day traderem. Od czego mam zacząć?". Staram się odpisywać na takie maile, jednak doszedłem do wniosku, że warto bym przygotował pewien wstępniak, który w miarę "nowemu" na rynku naświetli drogę.

Poza tym co znajdziesz poniżej, cała reszta zależy od Ciebie, Twojej determinacji i tego czy naprawdę się poświęcisz tradingowi.

 

 

Krok pierwszy - zacznij się uczyć

Wydaje mi się, że powinieneś zacząć od odpalenia platformy demo. Niekoniecznie będziesz wiedział jeszcze o co w tym wszystkim chodzi, czemu zmieniają się na ekranie liczby, skąd te skoki na wykresach. Jednak zaczniesz się do tego przyzwyczajać. Im więcej będziesz czasu spędzał przed wykresami, tym szybciej zauważysz pewnie zależności, powtarzalność na wykresach.

Proste kupno akcji, kontraktów czy innych instrumentów - pozwoli Ci zrozumieć jak działa platforma, jak szybko możesz stracić, jak ciężko jest zarobić :) (chociaż na platformie demo, bez emocji, wydawać Ci się może odwrotnie :).

Równolegle z odpaleniem platformy, powinieneś zacząć krok drugi, opisany poniżej.

 

 

Krok drugi - literatura

Moim zdaniem czytanie książek, to doskonała forma zdobywania wiedzy. Kiedy zaczynałem oparłem się na kilku najbardziej znanych tytułach. W tej chwili, niekoniecznie potrzebowałbym części z tych książek, bo mnóstwo wiedzy można znaleźć w internecie.

Czemu polecam poczytać książki? Ponieważ na początku nie masz jeszcze pojęcia w jaki sposób planujesz trejdować. Nie wiesz, czy day trading będzie dla Ciebie. Może okaże się, że tak aktywny trading Ci nie odpowiada. Czytając książki, poznasz innych graczy, ich spojrzenie na rynek. Dzięki temu coś jest w stanie Cię zainspirować do działania i szukania swojej drogi na rynku.

Odwiedź dział: Książki -  i wybierz te, które Cię zainteresują. Polecam autorów takich jak: Ward, Steenbarger, Ross, Lewis, Murhpy itd. Uważam, że książki warto wybrać na bazie własnego przeczucia oraz tego jak spodoba Ci się opis danej książki. Strategie, analizę techinczną - to wszystko poznasz dzięki temu co znajdziesz w sieci. Książki to moim zdaniem doskonałe źródło wiedzy o psychologii, emocjach, historii niezwykłych traderów.

 


Krok trzeci - narzędzia

By trejdować na amerykańskich giełdach akcji, potrzebujesz odpowiednich narzędzi. Jeżeli chcesz to robić w formie jakiej prezentuje ja np. na moim kanale na Youtube - PolishDayTrader, musisz mieć dostęp do kilku z nich:

 

Platforma tradingowa udostęniająca Level II i okna Time and Sales

Co to takiego? To podstawowe kwotowania, które informują Cię o tym po jakiej cenie jest spółka trejdowana itp. Konkretniejsze opisy znajdziesz w artykułach:

 1. ECN w oknie Time and Sales 
 2. Tape reading - jako skuteczna strategia tradingowa - część 1  
 3. Tape reading - jako skuteczna strategia tradingowa - część 2

 

Narzędzia do wyszukiwania spółek

W kolejnym kroku przejdziesz do pracowania nad własną strategią. Musisz najpierw znaleźć odpowiednie spółki, na których tą strategię będziesz w stanie jednak wykorzystać. By tego dokonać skorzystaj z moich podpowiedzi:

 

Oraz z tego co opisałem w dwóch poniższych artykułach:

 1. Hot stocks - jak szukać gorących spółek.
 2. Jak szukam tzw. "stocks in play"

 

Inne narzędzia

W tym krótkim poradniu znajdziesz informacje o narzędziach z jakich ja korzystam. Przejrzyj i wybierz to co odpowiada Ci najbardziej. Zobacz: Narzędzia tradingowe.

 

 

Krok czwarty - praca nad strategią

To Twoje najważniejsze zadanie :) Jeżeli nie masz strategii, to tak naprawdę nie wiesz co będziesz trejdował. Jeżeli nie wiesz, to będziesz próbował wszystkiego i mniej więcej taki efekt będzie Twojego grania.

Polecam abyś zaznajomił się z kilkoma podstawowymi strategiami, które to trejdując na demo lub na koncie realnym - zmodyfikujesz pod siebie, swoją awersję do ryzyka oraz to w jaki sposób Ty postrzegasz rynek.

Na stronie zamieściłem kilka lat temu opisy różnych strategii. Przejrzyj je, poogladąj wykresy na platformie i zobacz, które z tych strategii Ci najbardziej odpowiadają. Uważam, że strategia musi być dopasowana do Twojej osobowości.

 1. Lekcja #1 - Praca nad strategią tradingową - "Twoja strategia tradingowa"
 2. Lekcja #2 - Strategia inwestycyjna - "News trading"
 3. Lekcja #3 - Strategia inwestycyjna - "Trend following"
 4. Lekcja #4 - Strategia inwestycyjna - "Wave trading"
 5. Lekcja #5 - Strategia inwestycyjna - "Momentum trading"
 6. Lekcja #6 - Strategia inwestycyjna - "Scalping"

 

Po przeczytaniu tych 6 artykułów, powinieneś mniej więcej jakiś obraz możliwych strategii przygotować.

Polecam abyś wybrał jedną, dwie. Skupił się na nich i bardzo mocno dopasował pod siebie. Nie graj nigdy wszystkiego. To nie ma sensu, to nie przyniesie Ci pieniędzy. Będziesz się jedynie miotał na rynku.

W ten sam sposób wybierz interwał. Jako day trader, interesuje mnie interwał na świeczkach 1, 3, 5, 15, 30 minutowych przede wszystkim. Chociaż zdarza się, że szukając sygnałów patrzę i na dzienne czy tygodniówki. Jednak to jako dodatek traktuje.

 

Krok piąty - konto realne

Krok piąty, to równie dobrze może być od razu krok numer 1. Zamiast platformy demo, możesz odpalić konto realne. Nawet jeżeli wpłacisz tam tylko 100$,  to ok. Dzięki temu, od samego początku w Twoich transakcjach pojawi się element emocji. To jest klucz, bo emocje rządzą nami i rynkami.

Brokerzy, których ja polecam znajdziesz tutaj. Dodatkowo korzystam z tradingu poprzez firmy proptradingowe - odwiedź stronę mojej grupy proptradingowej.


Wśród polecanych przeze mnie firm znajdziesz:

 1. Numer #1 w Polsce - RemoteDayTraderGroup.com - największa grupa proptradingowa w Polsce oferująca remote trading oraz proprietary trading.

 2. Lightspeed trading - porządny broker oferujący trading na amerykańskich giełdach akcji

Skorzystaj z rachunków demo, abyś poznał jak to wszystko działa!

 

Dodatki :)

Jesteś leniwy? Lub po prostu nie masz czasu by do wszystkiego się dogrzebać?

Nie ma problemu. Na łamach mojego projektu: www.szkolatradingu.pl - zamieściłem nagrania z dwóch ostatnich konferencji tradingowych, które organizowałem. Zawierają mnóstwo świetnego i merytorycznego materiału, przedstawionego prze doświadczonych traderów oraz psychologa sportu.

Skorzystaj z tych nagrań:

- Pakiet "Twój start"

- Pakiet "DayTrader - DTE2016"

 

Oraz darmowe materiały, które zamieszczam na kanale na Youtube: PolishDayTrader.

 

Startuj!

Co poza tym? Polecam abyś przejrzał całą zawartość mojej strony. Szczególnie mam na myśli dział "Artykuły". To kopalnia wiedzy na temat day tradingu na giełdach amerykańskich. Jeżeli to nie naprowadzi Cię na pewną drogę, to niestety ale rynek może nie być po prostu dla Ciebie.

Szczególnie odwiedź dzialy:

 1. Trading
 2. Psychologia
 3. Giełdy amerykańskie
 4. Nagrania Video

 

Pamiętaj, że tradingu i gotowych rozwiązań nikt nie poda Ci na tacy. To będzie efekt Twojej pracy, ciężkiej pracy :)

Na stronie opublikowałem na przestrzeni 9 lat kilka tysięcy artykułów, analiz itp. To naprawdę olbrzymia wiedza, skorzystaj.

 


 

Chciałbyś o coś zapytać? Planujesz swój start na giełdach amerykańskich? Napisz w komentarzu poniżej.