W świecie kryptowalut - jak zacząć cz. 2

krytp2

 

Po ostatnim moim wpisie otrzymałem mnóstwo pytań odnośnie tego jak w ogóle zacząć trading na krypto walutach. Postaram się przybliżyć temat abyście wiedzieli jak zacząć i na jakich giełdach grać. Takie drobne krok po kroku, czy przysłowiowy FAQ odnośnie tradingu na kryptowalutach.

Jeżeli w tekście czegoś Ci będzie brakować – zostaw informację w komentarzu, a uzupełnię w miarę wiedzy i możliwości czasowych :)

 

1. Startujemy - jak kupić bitcoina

W zasadzie masz tutaj dwie możliwości. Wykopać go, ale to jest kosztowne i mało opłacalne w tej chwili. Ja się w to z pewnością bym nie pchał. Druga i rozsądniejsza opcja - kupić za walutę bazową, czyli np. za złotówki.

Na start zapraszam do przeczytania pierwszej części - W świecie krytpowalut.


W tym momencie musisz:

1. Otworzyć konto na giełdzie Bitbay – to moim zdaniem najprostszy sposób by zacząć. Otwórz konto: BITBAY
2. Wpłacić tam przelewem złotówki ze swojego konta.
3. Zakupić na giełdzie bitcoiny, a następnie przelać na jedną z poniższych giełd gdzie możesz handlować na szerszej grupie kryptowalut. Co według mnie jest sensowne.

Polskie giełdy nie mają zbyt szerokie oferty jeżeli chodzi o mnogość kryptowalut. Ograniczają się głównie do Bitcoiny, Etherum czy Lisk. A przeciez samych krypto jest na rynku od groma. To daje nam możliwości tradingu na o wiele szerszej liczbie kryptowalut.

W lipcu na BITBAY ma się pojawić kilkanaście nowych kryptowalut - to dobra wiadomość dla tych którzy lubią trejdować na polskiej giełdzie.

 

2. Przelewy między giełdami

Trzeba więc przelać posiadane Bitcoiny na kolejną giełdę. I tutaj dla wielu z Was może nagle być czarna magia. Postaram się to zobrazować na przykładzie Bitbay i Poloniex. Mam nadzieję, że ułatwi Ci to sprawę.

Po otwarciu konta na Bitbay i wpłacie środków w walucie np. PLN - dokonujesz zakupu na giełdzie na bitbay - bitcoinów. Następnie gdy posiadasz je już w portfelu to:

1. Z menu po lewej wybierasz "Wypłata".
2. Z menu poziomego - wybierasz walutę Bitcoin.
3. Podajesz adres na jakis chcesz przelać (informacje skąd wziąć adres podaje poniżej) + wielkość BTC jaką chcesz przelać.

bitbay

Co wpisać w polu adres. To możesz stosować analogicznie na różnych giełdach - ja dam na przykładzie Poloniex (pamiętaj, że na każdej giełdzie adres do depozytów jest inny). Po zarejestrowaniu się/zalogowaniu na Poloniex wchodzisz w Balances -> Deposit&Withdrawals.

 

poloTutaj zaczynamy przegląd tego jakie krypto cię interesują i jak drogie są opłaty na danych giełdach.

U mnie top lista to:

1. Poloniex.com - szeroki wybór krypto. Koszty przelewów niskie bo BTC w cenie 0.0001. Gdy więcej dzieje się na rynku bywają straszne lagi. Trzeba mieć to na uwadze. Ostatnio trochę się poprawiło. Przy przelewach z portfela ograniczenie dzienne (bez weryfikacji) to 2k$.

2. Bittrex.com - równie duży wybór krypto. Nieco droższa bo za przelew liczy sobie 0.001 co jest zdzierstwem. Szeroki wybór krypto. Ograniczenie dzienne to 1btc w wypłacie. Przy weryfikacji SMS jest to 3 BTC. 

3. Bitfinex.com - duża giełda, z największymi kryptowalutami. Fajnie na tej platformie można analizować wykresy.

4. Kraken.com - kolejna z większych giełd, warta rozważenia.

5. Bitmarket.pl - polska giełda, całkiem duże obroty. Warto również skorzystać bo nieraz miewa lepsze ceny  niż polski BitBay.3. Wykresy kryptowalut

Żadna z platform nie oferuje jakiś wyszukanych wykresow, które znasz z mt4, Sterlinga czy innych platform. Dla mnie to nie ma znaczenia najmniejszego. Wsparcia, opory widać i to najważniejsze.

Niektórzy brokerzy czy pseudobrokerzy oferują BTC czy ETH wraz z wykresami pod lepszą analizę. Jednak  mają pierońskie opłaty i spready. Poza tym pamiętaj, BTC jest główną krypto rozliczeniowa, ale innych coinow jest mnóstwo. Nie ma się co ograniczać.


4. Na których krypto trejdować

Wchodzisz w nowy rynek warto go poznać. To co dzieje się na rynku mocno odbiega od normy. Jednak przejrzyj wykresy historyczne byś się nie zdziwił.

5. Gdzie przechowywać kryptowaluty

Najprościej na giełdach, bo wtedy szybko możesz reagować na zmiany cen. Dużo osób przeraża fakt, że giełdy nie są regulowane i można stracić na nich wpłacone monety. To fakt, znamy przykłady dużych giełd, które padły tym samym kradnąć kryptowaluty użytkowników. Troche się na rynku jednak od tego czasu zmieniło mam wrażenie i jednak giełdy patrzą długoterminowo na biznes, a nie na szybki zysk z kradzieży.

W takim wypadku pojawiają się inne możliwości. Portfele, czyli wallety. Do każdej kryptowaluty możesz ściągnąć z jej oficnalnej strony lub githuba protfel. Jednak te portfele muszą się zsychnchronizować, a to po pierwsze trwa bardzo długo. Po drugie zajmuje dość dużo miejsca na dysku.

Możesz ściągnąć również tzw. light wallety  - np. Exodus i na niego przelewać kryptowaluty. 

W przypadku np. ETH - polecam myetherwallet.com 

Lepsze, a na pewno bezpieczniejsze rozwiązanie to wallet fizyczny. W tym przypadku polecam Trezora, z którego sam korzystam. Najlepsza forma zabezpieczenia według mnie na ten moment. 

Poza tym pamiętaj, bezpieczeństwo Twoich kryptowalut zależy od tego czy nie korzystasz również z ogólnodostępnych komputerów czy niezabezpieczonych sieci. 

 

6. Przydatne linki

Poniżej kilka linków do stron, które są dla mnie przydatne:

1. Coinmarketcap.com

2. Cryptowat.ch

Jeżeli masz jakieś pytania - dodaj komentarzu poniżej.