[DayTrader Event] - Wywiad z Maciejem Biskupem - day traderem z giełd amerykańskich

daytrader mb

 

Dzisiaj zapraszam Was na wywiad z Maciejem Biskupem. W wywiadzie Maciek przybliży tematykę tape readingu, czyli czytania z kwotowań jako strategii tradingowej. Odkąd trejduję na amerykańskej giełdzie, tape reading stanowi podstawę mojej strategii tradingowej oraz wsparcie pod zarządzanie pozycjami. Uważam, że jest to niezwykle ważny temat i dlatego staram się go promować zawsze i wszędzie :) Maciek zajmuje się szkoleniem traderów w zakresie tape readingu w swoim biurze tradingowym, który prowadzi w ramach firmy Global BD Trading. Na Evencie jednak, tematykę "Tape readingu" przedstawimy wspólnie, gdyż tworzymy wspólny projekt z naszym zagranicznym partnerem - Tape Reading Academy. Będzie ciekawie :))

 

Słowem wstępu

 

team6Z Maćkiem poznałem się w 2011 roku, kiedy zorganizowałem pierwszą edycję DayTrader Event w Istebnej. Wtedy jeszcze całość raczkowała, na Evencie byli przede wszystkim traderzy z biur proptradingowych oraz gracze remote. W kolejnych edycjach Maciek był również jednym z prowadzących.

Pomimo faktu, że prowadzimy jakby nie  było konkurencyjne biznesy - bo obydwaj mamy swoje firmy proptradingowe - działamy wspólnie na innych podłożach. Pamiętajcie, rynek jest olbrzymi - to że walczymy ze sobą na giełdzie akcji, nie znaczy że trzeba walczyć również w innych biznesach. Świetnie gdyby inne firmy na rynku działały podobnie, ale czasami kasa przesłania ludziom oczy :)

 

 

 

 

 

Podczas DayTrader Event Maciek wspólnie ze mną przeprowadzi wykład "Tape Reading w praktyce". Zapraszam Cię do przeczytania wywiadu z Maćkiem, który pozwoli Ci nieco przybliżyć jego sylwetkę oraz podejście do tradingu. Zapraszam Cię równiez do udziału w konferencji "DayTrader Event", która odbędzie się w dniach 9-11 września w Katowicach. Szczegóły na: http://konferencjatradingowa.pl

 

 

 

Tomek Przybycień: Wspólnie poprowadzimy podczas Eventu wykład na temat wykorzystania tape readingu w Day tradingu. Od lat staram się tą tematykę popularyzować. Jakie według Ciebie są najmocniejsze strony czytania z taśmy?

Maciej Biskup: TP sprawdza się znacznie lepiej niż AT jako narzędzie do analizy ryzyka. Najmocniejszą stroną TP jest lepsza ideetyfikacja wsparć i oporów względem AT. Wsparcia i opory wynikają z faktycznych i obecnych zleceń, a nie historycznych poziomów, które w tym momencie mogą nie mieć znaczenia.

 

Czy uważasz że czytanie z taśmy czasami może przeszkadzac? Wiesz są sytuacje gdy wykres mówi co innego niż kwotowania?

Może przeszkadzać w łapaniu dłuższych ruchów. Jeśli zbyt sztywno trzymasz się ciasnego stopa bazując tylko na TP i jej najbliższych poziomach.

 

Tape readingu to świetne narzędzie do lepszego zarządzania pozycja. Czy uważasz podobnie?

Zgadzam sie w 100%. Najlepiej się sprawdza w momencie identyfikacji ryzyka w trakcie otwarcia pozycji. TP można wykorzystać w każdej stratgii aby maksymalnie ograniczyć początkowe ryzyko.

 

mb panel

 

Czy z tape readingu korzystasz na wszystkich spółkach czy muszą spełniać określone kryteria?

Muszą spełnić określone kryteria. Wszystko zależy od strategii czy ma to być czysty scalping czy np. momentum. Wówczas dobór właściwej spółki ma decydujące znaczenie w mozliwościach wykorzystania TR. Zbyt płynne spółki typu BAC znacznie utrudniają czytanie taśmy.

 

By odpowiednio czytać kwotowania trader z giełd amerykańskich musi mieć wykupiony dostęp do pełnej książki kwotowań czy wystarczy najlepsza cena?

Aby wykorzystać w pełni powienien mieć wykupiony wgląd do książek kwotowań.

 

Czy rodzi to jakieś ograniczenia w wyborze brokerów?

Tak. Klasyczni brokerzy niezbyt często udostępniają książki zleceń. Dla day tradera najlepszym rozwiązaniem jest współpraca z firmą Prop Tradingową.

 

Uważasz, że czytanie z okna kwotowan można przenieść na inne rynki?

Czytanie można przenieść tylko tam gdzie mamy wgląd w głębie rynku.

 

W waszym biurze tradingowym uczysz ludzi tape readingu - jak dużo czasu zajmuje przyswojenie i odpowiednia analiza kwotowań przez młodych traderów?

Cecha bardzo indywidualna. Ale czynnik, który ma największy wpływ na prędkość przyswajania wiedzy oraz wyniki przyszłych traderów to analiza własnych zagrań. Analiza poprzedniego dnia tradingowego (u nas analiza odbywa się pod okiem doświadczonego tradera który wyjaśnia na bieżąco dobre i złe zagrania czy dobór spółek). Im bardziej się do tego osoba przyłoży tym lepsze i szybsze osiąga wyniki.

 

W kilku zdaniach: dlaczego uczestnicy powinni zapisać się na event i to między innymi ze względu na wykład który razem przeprowadzimy? :)

Tegoroczny Day Trader Event to wyjątkowa okazja aby poznać świat profesjonalnych day traderów. W tym roku uczestnicy konferencji wezmą udział w premierzy wyjątkowego narzędzia które w mojej ocenie może zrewolucjonizować rynek day tradingowy na świecie i otworzyć go szerszej liczbie osób. To pierwszy raz kiedy profesjonalni traderzy tak bardzo szczegółowo opiszą techniki, które stosują od lat handlując na amerykańskich giełdach. Od tego momentu każda osoba będzie mogła poznać i nauczyć się tych technik.

 

Dziekuje bardzo za wywiad i do zobaczenia na Evencie!

 

 

O DayTrader Event

W tym roku stawiam na rozwój warsztatu traderskiego oraz psychologicznego i emocjonalnego w formie jakiej zapewne jeszcze nie doświadczyłeś w Polsce. Połączenie wiedzy traderów, którzy wystąpią na konferencji ze wsparciem psychologa sportu będzie dla Ciebie z pewnością dużym zastrzykiem do działania.

Cena konferencji obniżona jest poprzez udział firmy The Proptrading Group oraz mojej grupy RemoteDayTraderGroup.com jako sponsorów. To co płacisz pokrywa koszty wyżywienia, przerw kawowych, sali konferencyjnej oraz koszty organizacyjne.

Tutaj znajdziesz pełen program, opis oraz wszystkie niezbędne informacje: www.konferencjatradingowa.pl

Do zobaczenia we wrześniu!

Tomek Przybycień

 

Jeżeli chcesz zobaczyć jak było na ostatnich konferencjach zobacz poniższe nagranie video i przeczytaj relacje. Mam nadzieję, że spotkamy się na kolejnej edycji DayTrader Event!

 

{youtube}Rfz7xEa9IKU{/youtube}

 

Poprzednie edycje:

  1. Jednodniowa konferencja "Twój start w świecie day tradingu": Relacja z konferencji.
  2. 4 edycja "DayTrader Event" - Kraków: Relacja z Eventu.
  3. 3 edycja "DayTrader Event" - Łódź: Relacja z Eventu.
  4. 2 edycja "DayTrader Event" - Białka Tatrzańśka: Relacja z Eventu.
  5. 1 edycja "DayTrader Event" - Istebna: Relacja z Eventu.

 

Masz pytania odnośnie Eventu? Napisz poniżej :)